Majandus-ja kommunikatsiooniministeerium: Võtame sel aastal ette kõige olulisematele majandusprobleemidele pikaajaliste lahenduste leidmise

Majandus- ja KommunikatsiooniministeeriumEesti Konjunktuuriinstituudi (EKI) eelmise aasta IV kvartali analüüsi tulemusel on majandusolukord hea, kuid prognoositakse majandusolukorra halvenemist.

Eelmise aasta viimase kvartali statistilised andmed näitavad, et 93% küsitletud ekspertide hinnangul on majanduse olukord hea. Positiivne hinnang on üle 80% püsinud juba enam kui kaks aastat.

Kui eelmisel aastal oodati 3,3%-list majanduskasvu, siis 2020. aastaks prognoositud kasv on 1,3 protsendipunkti võrra väiksem. Olulisimate majandusprobleemidena toovad eksperdid taas välja vähese innovatsiooni, välispartnersuhete ja oskustööjõu puuduse.

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu sõnul on sel aastal loodav TAIES (teadus-, arendus-, innovatsiooni- ja ettevõtluse strateegia) suuresti innovatsiooni edendamiseks. „See loob aluse majanduse arenguhüppeks, mis keskendub just teadmistele ja intellektuaalsele kapitalile, mis peaks pikemas perspektiivis aitama Eesti majandusel läbi murda nii nn „keskmise sissetuleku lõksust“ kui ületama Konjunktuuri uuringu järgi kõige kaalukama probleemi: vähese innovatsiooni,“ lisas Karu.

Järgmisel kuuel kuul on 64% küsitletud ekspertide hinnangul Eesti majandusolukord halvem. Negatiivsed väljavaated on iseloomikud ka Eesti peamiste partnerriikide majandusele, seda ka Rootsis, Soomes, Lätis, Leedus ja Venemaal. „Hetkel on suuresti maailmakaubandus globaalselt pidurdunud, mille peamiseks põhjuseks tundub olevat USA-Hiina kaubandussõda,“ sõnas Eesti Konjunktuuriinstituudi direktor Marje Josing.

Eratarbimise olukord on jätkuvalt hea. Sel aastal prognoosib EKI keskmise palga tõusu kuni 1490 euroni. Palgakasv tõotab alanud kümnendil aeglustuda, et tagada rahvusvahelise konkurentsivõime püsimine. Ühtlasi ootavad eksperdid mitmes valdkonnas hinnatõusu aeglustumist.

Hinnangud pere majandusolukorrale pole viimase aastaga oluliselt muutunud. Suurem osa peredest (65%) hindas detsembris, et nende majanduslik olukord on sama kui oli aasta tagasi. Majandusolukorra paranemist viimase aasta jooksul tundis 21% peredest ja halvenemist 14% peredest.

EKI toidukorv odavnes eelmise aasta viimases kvartalis 0,9%, kuid aastavõrdluses toidukorv siiski kallines 3,3% ehk 2,46€ võrra.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

25.03-01.04.2024 Kinnisvara ABC