Omavalitsusliidud Vabariigi Presidendile: planeerimisseadus tuleb jätta väljakuulutamata

Eesti Linnade LiitEesti Linnade Liit ja Eesti Maaomavalitsuste Liit pöörduvad oma avalikus teadaandes Eesti Vabariigi Presidendi poole, palvega jätta väljakuulutamata Riigikogu poolt 28.01.2015 vastu võetud planeerimisseadus (571 SE).

„Planeerimisseadus puudutab paljusid kodanikke, mistõttu peab olema tagatud planeerimistegevuse ja selle regulatsiooni järjepidevus ning arusaadavus,“ selgitab Linnade Liidu tegevdirektor Jüri Võigemast. „Seniste regulatsioonide ulatuslik muutmine jätab aga nii seaduse rakendajad kui ka puudutatud isikud ebakindlasse olukorda kui ka muudab isikute kaasamise planeeringuprotsessi formaalseks,“ täiendab Võigemast.

Planeerimisseaduses ei ole adekvaatselt hinnatud seaduse rakendamisega seotud kulusid kohalikele omavalitsustele. Seadusest nähtub, et kohalike omavalitsuste kulud suurenevad, vähenevad omavalitsuste roll ja õigused planeerimisel. See on aga kohalike omavalitsuste õiguste piiramine kohaliku elu arengu juhtimisel ja korraldamisel. Põhiseaduses sätestatud finantstagatiste kohaselt peab riik tagama piisavad vahendid kohalikele omavalitsusele neile pandud ülesannete täitmiseks. Kui ei tagata ülesannete täitmiseks vajalik tulubaas, ei saa eeldada seaduse eesmärgipärast rakendumist.

„Vastu võetud planeerimisseadus toob kaasa täiendava halduskoormuse ka omavalitsustele. Senist süsteemi oluliselt muutva seaduse ellurakendamise võimalused on jäänud hindamata. Tähelepanuta on jäänud nii kohalike omavalitsuste, omavalitsusliitude kui ka erialaliitude märkused ja ettepanekud,“ lisab Maaomavalitsuste Liidu tegevdirektor Ott Kasuri.

Linnade Liit on üleriigiline omavalitsusliit, mille liikmeteks on 2015. aasta seisuga 28 Eesti linna, 15 valda ja 1 alev, mis hõlmab kokku 913732 elanikku, s.t 67,5% Eesti elanikkonnast.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC