Palts nõuab maade munitsipalitseerimist

Tallinna linnapea Tõnis Paltsu sõnul on teinud kohalikest omavalitsustest kehvikud, sulased, popsid ja saunamehed omal maal.

Paltsu sõnul lubavad silmakirjatsejad anda kohalikele omavalitsustele rohkem võimu ja otsustamisõigust, valmistades samas ette seaduseelnõusid, millega võetakse ära igasugune õigus maade üle otsustada.

“Tegelikult tahetakse jätta omavalitsustele vaid õigus mängida otsustamist,” nentis Palts linnade ja valdade konverentsil peetud kõnes. “Mul on selliste riigimeeste pärast häbi.”

Riigile mittevajalik reformimata peab eranditult omavalitsusele kuuluma, rõhutas Palts.

Omandireformi põhimõtete väljatöötamisel jõuti konsensusele, et üheks peamiseks omandivormi muutmiseks peab olema riigi omandis oleva vara tasuta munitsipaalomandisse andmine, meenutas Palts.

“See lähtus ideest luua kohalikele omavalitsustele nende tasakaalustatud arenguks ja seadusest tulenevate ülesannete täitmiseks piisav maafond,” ütles Palts. “Pole kahtlust, et kohalikel omavalitsustel tekkis õiguspärane ootus ja õiguskindlus seaduses sätestatud ulatuses ja tingimustel omandamiseks.”

Paltsu sõnul tuleb aga kahetsusväärselt tõdeda, et reformiprotsessi käigus on munitsipaliseerimise põhimõtteid järjepidevalt ümber hinnatud – munitsipaliseerimise prioriteet on asendunud intensiivse maa riigi omandisse jätmisega ilma igasuguste sisuliste ja kaalutletud põhjendusteta. Mitmetel juhtudel on riigi maareservi sildi all riigi omandisse jäetud maa seejärel riigi tulude suurendamiseks hoopiski avalikul enampakkumisel eraomanikele võõrandatud.

Paltsu sõnul jääb arusaamatuks ka see, kuidas on seaduse tasandil võimalik seada maade tagastamisel erahuvi kõrgemale kohalike omavalitsuste esindatavatest avalikest huvidest. “Meil Tallinnas on küllaldaselt juhtumeid, kus varem võileivahinna eest erastatud maad tuleb teedeehituseks hingehinna eest tagasi osta,” nentis Palts.

“Kas tõesti on õige ja õiglane, kui teedeehituseks, peab maad eraomanikelt välja ostma, kui samal ajal müüb riigi maareservi jäetud maid lihtsalt oma rahakoti rasvasemaks muutmiseks?” küsis Palts.

Tallinna linnapea sõnul tuleb tagasi anda kõik kuni 16. juunini 1940 linnale kuulunud maad, mida ei pea tagastama seadusjärgsele omanikule ja ei erastata juurde kuuluva maana.

Kõik infrastruktuuride rajamiseks vajalikud eraomanikelt omandatavad maad tuleb Paltsu sõnul aga kompenseerida riigi maareservi arvelt, sest just selleks – avalike ülesannete täitmiseks maareservi luuaksegi.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC