Planeeringuga pannakse paika merekasutus Pärnumaal

Pärnu logoTäna tutvustatakse Pärnus Lätiga koostöös valminud mereala planeeringu pilootprojekti, millega määratakse Pärnu maakonnaga piirneva mereala tasakaalustatud kasutamine.

Pärnumaa ja Hiiumaa mereala planeeringud on Eesti jaoks esimesed mereala planeerimise kogemused. Mereala planeerimise eesmärk on tasakaalustatud merekasutus, mille puhul kalamehed, suvitajad, tuuleparkide arendajad ja kaubalaevad saaksid üksteist ja keskkonda arvestades merealal tegutseda.

„Pilootprojektide käigus soovisime läbi mängida kõik väljakutsed, mis mereala ruumilise planeerimise protsessis ette võiksid tulla,“ selgitas siseministeeriumi planeeringute osakonna nõunik Anni Konsap. Pärnu pilootprojekti puhul koostati esmalt Pärnu maakonnaga piirneva mereala ja ranniku tulevikustsenaarium ehk plaan, kuidas ala tulevikus kasutatakse. „Võimalikult laiapõhjalise sisendi saamiseks kohtuti kalurite, purjelaudurite, tuuleparkide arendajate, kohalike omavalitsuste ja sadamate esindajatega ning teiste oluliste sihtgruppidega. Need diskussioonid aitasid tekitada ühiseid arusaamu, mis olid planeeringule peamiseks sisendiks,“ rääkis Anni Konsap.

Pärnu mereala planeeringu kooskõlastamisprotsess on lõpule jõudmas, seejärel võetakse planeering vastu ning avalikustatakse. Pärast planeeringu kehtestamist 2016. aastal annab see aluse mereala kasutamise reguleerimiseks. Näiteks on planeering aluseks meretuuleparkide ehitamiseks hoonestuslubade väljaandmisel.

Eesti ja Läti ühise projekti käigus koostati lisaks Pärnu mereala planeeringule ka metoodika mereala ruumiliseks planeerimiseks Eestis ja Lätis ning mitmed kaitse-eeskirjad Natura aladele Lätis. Samuti katsetati praktilisi meetodeid rannikualade kaitsmiseks erosiooni eest. Koostööprojekti tulemustest saab lähemalt kuulda täna Pärnus hotellis Strand peetaval mereala ruumilise planeerimise konverentsil. Lisaks tutvustavad väliseksperdid Hollandi ja Taani häid praktikaid. Merealade planeerimist rahastatakse osaliselt Eesti-Läti piiriülese koostöö programmist ja Keskkonnainvesteeringute Keskuse merekeskkonna programmist.

Lisainfot Pärnumaa mereala planeeringu kohta leiab planeeringu koduleheküljelt .

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

77 + = 87

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!