Rahandusministeerium: Hindade langus on jätkumas

RahandusministeeriumStatistikaameti andmetel langesid hinnad septembris eelmise kuuga võrreldes 0,3 protsenti ning aasta varasemaga võrreldes olid tarbijahinnad 1,1 protsenti madalamad kui eelmise aasta septembris. Euroalal suurenes hinnalangus 0,3 protsendini eelkõige teenuste hinnatõusu pidurdumise tõttu.  

Nii Eestis kui Euroopas laiemalt veavad tarbijahindade langust jätkuvalt energiahinnad. Kui suvekuudel naftahinnad mõnevõrra taastusid, siis koroonanakkuste uus puhang ja piirangute karmistamine tõi septembris kaasa mõningase korrektsiooni naftahindades. Nafta hinnad on kolmandiku võrra madalamal tasemel aastatagusega võrreldes. Lisaks kütusehindadele hoiab energiahindu meil languses odavnenud börsielekter.

Viiruse mõju tõttu on teenuste hinnad jätkuvalt kerges languses. Reisimispiirangud ja välisturistide puudus on survestanud eelkõige hotellide, laeva- ja lennukipiletite hindu, mis on pea viiendiku odavamad kui aasta tagasi.

Arvestades viimase aja viiruse arenguid, jääb turism ja sellega seotud teenuste pakkumine ja hinnatase madalseisu ka lähikuudel. Muutunud majandusoludele on paremini vastu pidanud meelelahutus- ja tervishoiuteenused, kus hinnad on pea 6 protsenti kõrgemal kui aasta tagasi. Toiduainete hinnatõus pidurdus 1,3 protsendini eelkõige aiasaaduste odavnemise tõttu, kus hooajaline värskete puu- ja köögiviljade hinnalangus oli tavapärasest suurem.

Alanenud energiahindade mõjul on tarbijahinnad languses kuni järgmise aasta alguseni. Kuigi suvekuudel taastus majandusaktiivsus oodatust kiiremini, võib majanduse edasist käekäiku ja hindade arengut mõjutada viiruse teine laine ja piirangute karmistamine mitmetes riikides.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC