Rahandusministeerium: Hoogne hinnatõus on jätkumas

RahandusministeeriumStatistikaameti andmetel tõusid hinnad mais eelmise kuuga võrreldes 1,9 protsenti ja aasta varasemaga võrreldes 20 protsenti. Euroalal kiirenes hindade tõus esialgsel hinnangul uuele kõrgtasemele, ulatudes 8,1 protsendini.

Laiapõhjaline tarbijahindade tõus on hoogsalt jätkumas pea kogu Euroopas ning ületamas turuosaliste ootusi. Sealjuures on Eesti vastav näitaja eelkõige energia kiire kallinemise tõttu euroala kõrgeim. Nüüdseks võib ka väita, et paari kuu tagused prognoosid on selgelt aegunud. Piisab vaid jälgida iganädalaselt kütuse postihindu, mis annab aimu ebatervest olukorrast maailmaturul. Mai algusega võrreldes tõusis bensiiniliitri hind koguni 22 senti, mis tähendab enam kui 10 protsendilist kallinemist ühe kuuga.

Samas lisaks energiale on meil oodatust enam tõusnud ka toiduainete, tööstuskaupade ja teenuste hinnad. Sisendite kallinemine on ettevõtetel olnud märkimisväärne ning arvestades siinset paindlikumat hinnakujundust ning jätkuvalt tugevat nõudlust, on võimalik kulude kasvu lõpphindadesse lisada. Tarbimist on elavdanud ka koroonapiirangute leevendamine ning täiendavalt on sõjapõgenikega kaasnenud nõudluse tuntav suurenemine üüri- ja majutusteenuse osas.

Energiahindade tõus kiirenes maikuus 84 protsendini, mis on pea kaks korda kiirem euroala keskmisest (39 protsenti). Hinnatõusu erinevuse põhjuseks on eelkõige elekter ja gaas, mille kallinemise osas on Eesti euroala esirinnas. Seda võib osalt seletada energia suure osakaaluga tarbimiskulutustes ning börsihindade kiire kandumisega majapidamiste kommunaalarvetesse. Lisaks said kevadel läbi energia leevendusmeetmed, mis aitasid pehmendada eelmainitud energiakandjate hinnatõusu. Osades euroala riikides, kus on levinud pikaajalisemad fikseeritud paketid, jõuab hinnatõus kohale lamedama tõusutrendiga.

Toiduhinnad on aastaga tõusnud 17 protsenti, sealjuures on oluliselt kallinenud kõik peamised toidukaubad. Ka toidu osas on hinnatõus laias laastus kaks korda kiirem kui euroalal. Esile tõusevadki Balti riigid, sealjuures on hoogsaim toidu kallinemine toimunud Leedus.

Arvestades väga kõrgete energiahindade püsimist ka lähikuudel, kus oma osa on Venemaale kehtestatud naftaembargol ning sellest tulenevat survet sisendhindadele, ei ole tarbijahindade tõusu märgatavat pidurdumist suvekuudel ilmselt oodata.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC