Rahandusministeerium: Lähikuude inflatsiooni mõjutavad väliskeskkonna arengud

Statistikaameti andmetel langesid hinnad märtsis eelmise kuuga 0,5 protsenti ja aasta varasemaga võrreldes aeglustus hinnakasv 4,4 protsenti. Euroalal aeglustus hindade tõus esialgsel hinnangul 2,2 protsendini.

Märtsis põhjustas hinnataseme alanemist kuises võrdluses energiakandjate odavnemine. Trumpi tollitariifide kehtestamisega seotud ebakindlus mõjutab maailmamajandust ja tõi kaasa naftahinna alanemise, mis kandus ka siinsetesse kütusehindadesse. Lisaks taandus börsielektri hind veebruari kõrgtasemelt soojemate ilmade ja taastuvelektri toodangu suurenemise mõjul. Elekter odavnes kuuga 14 protsenti ja kütus 4 protsenti. Gaasihindadesse kandusid veebruarikuised kõrged turuhinnad Euroopas. Trend on aga pöördunud ja lähikuud toovad tarbijatele taas madalama gaasihinna.

Toiduhindade tõus jätkus ka märtsis, ulatudes aastavõrdluses 6,7%ni. Vähenenud saagikuse ja kasvanud nõudluse koosmõjul on toidutoorme hinnad välisturgudel tuntavalt kallinenud. Selle tulemusena on toidu impordihinnad Eestis tõusnud üle 10% ja on kandumas toidukorvi maksumusse. Sarnaselt aasta esimestele kuudele jätkus jookide (kohv, kakao) ja piimatoodete kallinemine. Ka liha- ja leivatoodete hinnad on hakanud järk-järgult kerkima.

Alusinflatsioon, millest on kõikuvamate hindadega energia ja toit välja arvatud, aeglustus 5,3 protsendini. Seda on soodustanud riiete ja jalatsite odavnemine, kus müüki on ilmselt pärssinud kehvast talvest tingitud hooajakaupade suuremad allahindlused. Alusinflatsiooni on enam mõjutanud teenuste hinnatõus. Nõudluspoole ja tõusnud sisendhindade mõjul on rohkem kallinenud vaba aja veetmisega seotud teenused nagu puhkusepaketid ja majutus. Seevastu transporditeenuste hinnad on viimastel kuudel olnud kerges languses.

Laiaulatuslik tollitariifide kehtestamine on aprilli alguses kaasa toonud suuri kõikumisi finantsturgudel ning toorme- ja energiahindades. Kaubandussõda on kahjulik kõigile osapooltele, pärsib ettevõtete äritegevust ja kärbib majanduskasvu. Majandusaktiivsuse vähenemine toob kaasa energiahindade alanemise, samas aja jooksul hakkavad tariifide alla minevad importkaubad kallinema. Teisalt on võimalik, et Hiina ja teiste Aasia riikide kaubad võivad USA turu asemel hakata Euroopasse suunduma, langetades siin tööstustoodete hinnataset.