SEB: Kuidas finantseerida korterelamu renoveerimistöid?

SEB PankVanemad korterelamud vajavad sageli suuri investeeringuid maja üldise seisukorra parandamiseks ja eluea pikendamiseks. Kui ühistu on otsustanud põhjaliku remondi ette võtta, on järgmiseks oluliseks sammuks rahaliste vahendite leidmine.

Kolm võimalust tööde eest tasumiseks

Renoveerimistööde eest tasumiseks on võimalik kombineerida kolme finantseerimisallikat.

Kui ühistul on toimiv remondifond, saab sellesse kogutud vahendeid kasutada remonditööde omafinantseeringuna.

Teiseks tasub end kurssi viia kõigi võimalike toetustega, mida linnad või vallad kortermajade korrastamiseks pakuvad. Eelmisel aastal jõustus korterelamute rekonstrueerimise toetuse määrus, mille kohaselt korteriühistutel ja kohalikel omavalitsustel on võimalik saada korterelamute kordategemiseks ja energiakulude vähendamiseks senisest suuremat riiklikku tuge. Toetus on mõeldud enne 1993. aastat ehitatud korterelamutele, kus on moodustatud korteriühistu või mis on tervikuna kohaliku omavalitsuse omandis. Majas peab olema vähemalt kolm korterit. Korterelamute rekonstrueerimise toetust hakkab välja andma SA KredEx.

Omavahendite vajaka jäämise korral tasub nõu pidada pangaga, et leida sobivaim lahendus remonditööde finantseerimiseks.

Pangalaenu ei pea kartma

Laenu võtmine on otsus, millele peaks eelnema ühistu liikmete põhjalik arutelu. Ei tasu hirmu tunda, et laenuga võetakse ühistule ülejõu käiv kohustus. Vastutustundliku laenamise põhimõtted on tänapäeval pankadele karmid ja enne laenu andmist analüüsib pank ühistu makse võimet ja laenu teenindamist tulevikus väga põhjalikult. Oma otsuses jääb pank pigem konservatiivseks, kui annab kergekäeliselt välja ühistule üle jõu käiva laenu.

Julgust panga poole pöörduda peaks lisama nende ühistute kogemused, kes on laenu võtnud ja renoveerimistööd edukalt lõpule viinud. Varasem praktika näitab, et laenu tagasimaksed ei pruugi elanike igakuised kulutusi tõsta, vaid võivad tänu remonditööde käigus saavutatud energiasäästule ja madalamatele kommunaalkuludele hoopis langeda või jääda samaks.

Kuidas pangast laenu taotleda?

Kliendihalduriga nõu pidamine võiks olla esimene samm. Haldur tutvustab laenutingimusi ja võimalusi ning annab vastused tekkinud küsimustele. Laenutaotluse tegemisel tuleb silmas pidada, et laenuvõtmise otsus ja taotlus oleks vormistatud panga poolt aktsepteeritud vormile.

Korterelamute renoveerimiseks saab parima lahenduse pangast

SEB pakub kortermajade remondiks spetsiaalset korterelamu renoveerimislaenu. Pika tagasimaksega laen võimaldab finantseerida ehitus- ja renoveerimistöid ning töödega kaasnevaid ekspertiisi- ja projekteerimiskulusid.

Viivika Eljand
vabakutseline ajakirjanik

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

63 − 58 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

28.09.2021 Kinnisvaraõiguse ABC