SEB: Eestis on investeerimine populaarsem kui mujal Baltimaades, eelistatakse kinnisvara

SEB PankEestis on investeeringuid 59% elanikest, millega oleme Balti võrdluses esikohal, näitab SEB korraldatud uuring. Eestis on kõige populaarsem oma eluasemele lisaks soetatud kinnisvara, kuid Lätis eelistatakse koguda III sambasse, ning Leedus konkureerib see populaarsuselt kinnisvaraga.

Uuringu kohaselt on lisaks oma kodule kinnisvara – kas siis korteri, maja või maa – endale soetanud 31% Eesti inimestest. Järgnevad III pensionisamba investeeringud (26%), aktsiad (k.a. ETF-id) (18%) ning investeerimisfondide osakud (9%). Kulda, kunsti, krüptorahasse ja ühisrahastamisse on investeerinud ligikaudu 5% küsitletutest.

Lätis on esikohal III pensionisammas (24%), millele järgnevad investeerimisriskiga elukindlustustooted (16%) ning kinnisvara (11%). Aktsiaid ja krüptoraha on soetanud 5% vastanutest.

Leedus on napilt kõige populaarsem kinnisvara (18%), millel on tihedalt kannul III pensionisammas ja investeerimisriskiga elukindlustustooted (mõlemad 17%). Aktsiatesse on investeerinud 8% leedulastest ning 5% kanti jääb krüptorahasse ja kulda investeerinute osakaal.

„Üle pooltel Eesti elanikel on olemas investeerimiskogemus, olgu selleks siis kinnisvara ost, kolmas pensionisammas või siis väärtpaberid. Paljude jaoks oma kapitali paigutamine juhuslikku laadi – 41% investeerinutest ütles, et nad tegelevad sellega harvem kui kord aastas, mis viitab kinnisvaratehingutele. Samas ütles kolmandik, et tegeleb oma investeeringutega kord kuus,“ ütles SEB Panga juhatuse liige ja jaepanganduse valdkonna juht Ainar Leppänen.

Kinnisvara on investeerimist kavandavate selge eelistus kõikjal Baltimaades

Neist, kes pole seni investeerinud, kuid kavatsevad seda teha, eelistaks Eestis 39% vastanutest eluasemele lisaks ostetavat kinnisvara ning 32% paneks raha aktsiaturule. Kulda ostaks 17%, investeerimisfondide osakuid 15% ning krüptoraha 13%.

Lätis on investeerimissoovide osas samuti esikohal kinnisvara (34% vastanutest), millele järgnevad üsna võrdselt investeerimisriskiga elukindlustustooted (26%), aktsiad ning III pensionisammas (mõlemal 25%). Ka Leedus eelistatakse kinnisvara (35%), millele järgnevad aktsiad (20%) ja võlakirjad (15%).

SEB uuring toimus märtsis 2021. aastal. Kokku vastas Balti riikides 3002 inimest vanuses 18-74 eluaastat, neist Eestis 1001.

Esitatud teave ei ole käsitatav investeerimisnõustamise, investeerimissoovituse ega muu investeerimis- või investeerimiskõrvalteenusena. Enne investeerimisotsuse tegemist palume hoolikalt tutvuda toote tingimuste ja muu olulise teabega, sealhulgas valitud fondi prospekti ja muude dokumentidega, samuti investeerimisega kaasnevate riskidega AS-i SEB Pank kodulehel www.seb.ee. Investeerimisega võib kaasneda maksukohustus. Küsimuste korral tuleks pöörduda panga klienditeenindaja või oma maksu-, finants- või õigusnõustaja poole.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

28.03.2023 Kinnisvaratehingute maksustamine ja kohtupraktika