Statistikaamet: Esimeses kvartalis vähenes ehitusmaht 7%

StatistikaametStatistikaameti andmete alusel ehitasid Eesti ehitusettevõtted esimeses kvartalis siin ja välisriikides kokku 7% vähem kui aasta varem. Vaid kohalikku ehitusturgu arvesse võttes vähenes 6%.

Eesti ehitusettevõtted ehitasid 593 miljoni euro eest, sellest hooneid 441 miljoni ja rajatisi 152 miljoni euro eest. Eelmise aasta esimese kvartaliga võrreldes ehitati hooneid kümnendiku võrra vähem ja rajatisi (teid, sildu, sadamaid, magistraaltorustikke, side- ja elektriliine, spordiväljakuid jms) 4% rohkem.

„Kohalikku ehitusturgu mõjutas enim hoonete ehitusmahtude vähenemine, seda eelkõige hoonete remondi- ja rekonstrueerimistööde kahanemise tõttu. Rajatiste ehitusmahtude kasv tulenes aga just remondi ja rekonstrueerimistöödest,“ selgitas statistikaameti juhtivanalüütik Merike Sinisaar.

Välismaal tegutsevate Eesti ehitusettevõtete vähenes eelmise aasta sama kvartaliga võrreldes 15%. Seal ehitati vähem nii hooneid kui ka rajatisi. Välisriikides tehtud ehitustööde osatähtsus kogu ehitusmahus oli 6%, aasta varem aga 7%.

Ehitisregistri andmetel lubati kasutusse 1701 uut eluruumi ehk pea sama palju kui aasta varem. Suurem osa valminud eluruumidest asuvad Tallinnas, järgnevad Tallinna lähiümbruse vallad ja Tartumaa.

Nõudlus uute eluruumide järele püsib endiselt. väljastati 2089 eluruumi ehitamiseks, mida on 3% rohkem kui aasta varem. Jätkuvalt oli eelistatuim elamutüüp korterelamu.

Kasutusse lubati 302 mitteelamut kasuliku pinnaga 174 000 ruutmeetrit. Enim lisandus uut lao-, transpordi- ja tööstushoonete pinda. Võrreldes mullusega vähenes nii kasutusse lubatud mitteelamute pind kui ka maht.

Ettevõtete kvartali majandusnäitajate andmeid kogub ja analüüsib statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Vaata ka ehituse valdkonnalehte.

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC