Statistikaamet: Märtsis kiirenes jaekaubandusettevõtete müügitulu langus 13 protsendini

Statistikaamet / Statistics EstoniaStatistikaameti andmetel oli jaekaubandusettevõtete müügitulu märtsis 868 miljonit eurot. Võrreldes eelmise aasta sama kuuga vähenes müügitulu püsivhindades 13%.

Statistikaameti analüütik Johanna Linda Pihlak sõnas, et kui veebruaris vähenes müügitulu eelmise aasta sama ajaga võrreldes 6%, siis märtsis langus kiirenes. Jaekaubandusettevõtete müügitulu langust mõjutasid enim tööstuskaupade kauplused, kus müük vähenes aastaga 18%. „Nende kaupluste langusele avaldas mõju eelmise aasta märtsi kõrgem võrdlusbaas ning hinnatõusu jätkumine on hakanud järjest rohkem piirama inimeste tarbimist,“ lisas Pihlak.

Tööstuskaupadest kõige rohkem ehk 28% vähenes müügitulu muudes spetsialiseeritud kauplustes, kus kaubeldakse peamiselt arvutite ja nende lisaseadmete, raamatute, sporditarvete, mängude, mänguasjade ja muuga. Müügitulu vähenes veel 21% majatarvete, kodumasinate, rauakaupade ja ehitusmaterjalide kauplustes, 14% posti või interneti teel kaupu müüvates kauplusetes, 9% kasutatud kaupade kauplustes, kioskites, turgudel ja otsemüügil, 8% muudes spetsialiseerimata kauplustes, kus on ülekaalus tööstuskaubad (nn kaubamajad), 6% tekstiilitoodete, rõivaste ja jalatsite kauplustes ning 3% apteekides ja kosmeetikatarvete kauplustes.

Toidukaupade kaupluste müügitulu vähenes eelmise aasta märtsiga võrreldes 9% ning mootorikütuse jaemüügiga tegelevate ettevõtete müügitulu 3%.

Veebruariga võrreldes suurenes märtsis jaekaubandusettevõtete müügitulu 17%. Sesoonselt ja kalendaarselt korrigeeritud andmete põhjal jäi müük eelmise kuuga võrreldes samale tasemele.

2023. aasta kolme esimese kuuga (jaanuar–märts) vähenes jaekaubandusettevõtete müügitulu eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 9%.

Statistika aluseks on maksu- ja tolliameti käibedeklaratsiooni andmed. Statistikatööd „Kaubandusettevõtete kuu majandusnäitajad“ teeb statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

05.06.2023 Kuidas tulla toime “raske” kliendiga?