Statistikaamet: Tööstustoodangu tootjahinnaindeks langes jaanuaris võrreldes eelmise kuuga 1,0%

Statistikaamet / Statistics EstoniaTööstustoodangu tootjahinnaindeks, mis iseloomustab Eestis nii koduturule kui ka ekspordiks valmistatud tööstustoodete hindade muutust, langes 2023. aasta jaanuaris võrreldes 2022. aasta detsembriga 1,0% ja tõusis võrreldes eelmise aasta jaanuariga 12,7%.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Eveli Šokmani sõnul mõjutas indeksit 2022. aasta jaanuariga võrreldes eelkõige hinnatõus toiduainete, puittoodete ja ehitusmaterjalide tootmises. Vastupidist mõju avaldas elektrienergia ja kütteõlide tootmise hinnalangus. „Töötlevas tööstuses kokku oli hinnatõus 13,5%, sealhulgas toiduainete tootmises 22,2%,“ lisas Šokman.

Detsembriga võrreldes mõjutas indeksit enim hinnalangus elektrienergiaga varustamises, samuti mõjutas indeksit hinnatõus elektriseadmete ja toiduainete tootmises.

Ekspordihinnaindeks langes jaanuaris võrreldes detsembriga 1,1%. Kõige rohkem langesid hinnad elektrienergial, mäetööstuses ja pabertoodetel. Kõige rohkem tõusid hinnad tekstiilil, rõivastel ning nahktoodetel ja jalanõudel. Võrreldes 2022. aasta jaanuariga suurenes ekspordihinnaindeks 14,9%.

Impordihinnaindeks langes jaanuaris võrreldes detsembriga 1,9%. Hinnad langesid enim elektrienergial, mäetööstuses ja puittoodetel. Enim tõusid hinnad põllumajandussaadustel, jookidel ja tubakatoodetel. Võrreldes 2022. aasta sama kuuga suurenes impordihinnaindeks 11,2%.

Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi ning ekspordi- ja impordihinnaindeksi andmeid kogub ning analüüsib statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

05.06.2023 Kuidas tulla toime “raske” kliendiga?