Võrumaale Sõmerpallu soovitakse välja arendada taastuvenergia keskust

Võrumaa / Võru maakond4. novembril, tutvustas Kurenurme Taastuvenergia Keskuse initsiatiivrühm Maavanem Andres Kõivule ideed rajada Kurenurmes tegutseva päikesepargi juurde katsebaas ja –labor teadusuuringute läbiviimiseks.

Kurenurme päikesepargi eestvedaja Viido Polikarpus ja taastuvenergeetika eestkõneleja füüsik Valdur Tiit rõhutasid, et kuna taastuvenergeetika on teema, mille roll tulevikus aina suureneb, tuleb ka Eestis olla aktiivsemad uute lahenduste väljatöötamisel. Tiit tõi välja, et tegelikult on kogu jäänud taastuvenergia lahenduste väljatöötamisel ja rakendamisel passiivseks ning juhtohjad on selles valdkonnas Hiinas, kust toodetakse näiteks ka 95% maailma päikesepaneelidest.

Ehkki taastuvenergiaga seotud küsimusi uuritakse mitmes ülikoolis, puudub praegu baas, kus viia läbi mahukaid taastuvenergia-alaseid uurimusi. Kuna Kurenurmes on olemas juba tegutsev päikesepark ning sealsete arendajate soov on taastuvenergia valdkonda propageerida olles omamoodi pilootprojektiks, mille kogemustest saavad järgmised arendajad õppida, ongi meeste ühine eesmärk just Kurenurme sarnane uurimiskeskus luua. Seal on toimiv park, mida uurimistegevuses kasutada ning piisavalt ruumi uute tehnoloogiate katsetamiseks.

Taastuvenergia keskuse loomise idee on kiitnud heaks ka Tallinna Tehnikaülikooli, Tartu Ülikooli ja Maaülikooli esindajad. Esialgse suunana nähakse Kurenurmes energia salvestamiseks vesiniku tootmise uurimist: vesiniku tootmise tehnoloogiaid ning vesiniku ja selle tootmise jääkproduktide kasutamise uurimist. Selle kõrval oleks taastuvenergia keskus avatud ka teiste taastuvenergia suundade arendamisest huvitatud teadlastele.

maavanema Andres Kõivu hinnangul on teema, millega tegelema on asutud, selgelt vajalik ja tulevikku vaatav: „Kui eestvedajatel jõudu jätkub, soovin mina omalt poolt igati kaasa aidata. Lisaks sellele, et algatus on kasulik selle valdkonna teadusmaastikule ja energeetikavaldkonnale, on see ju kasulik ka Võrumaale. Meie lootus on, et head algatused käivadki käsikäes ning ajaks, mil taastuvenergia keskusest hakkavad ellu rakenduma esimesed praktilised tootmisideed, oleme meie valmis oma valmivatel tööstusaladel neid vastu võtma.“

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC