Somm Tallinnast: SKP tugevas kasvus

Kolmapäeval 11.08. avalikustab Statistikaamet Eesti majanduskasvu II kvartali esialgse numbri ning 08.09. täpsustatud andmed. Püüan siin ennustada II kvartali tulemusi.

Korraldasin eelmise nädala jooksul küsitluse LHV panga finantsportaalis teise kvartali SKP (=Sisemajanduse KoguProdukt) kasvuprotsendi kohta.  Küsitluses osalejad peaksid siis üldiselt olema hästi kursis Eesti majanduses toimuvaga. Vastajaid oli kokku 100 tk ja nende vastustest ainult 2 sai tühistatud (üks pakkus -50% ja teine +100%, mis ilmselgelt ei ole reaalselt võetavad vastused vaid näitavad pikem vastajate huumorisoont).

Kui lõikame vastusi 3% võrra ehk jätame aksepteeritud vastustest 3% kõrgematest ja sama võrra ka madalamatest väärtustest arvesse võtmata – et anomaaliaid vältida – saame vastuste keskmiseks  3,7% ja mediaaniks 3,8% ehk üsna lähedal teineteist. Standardhälve oli 0,8 protsendipunkti.

Mediaan on siis väärtus, millest kõrgeimad ja madalaimad väärtusi on variatsioonireas sama palju ja keskmine on siis aritmeetiline keskmine. Standardhälve on väärtus, mis näitab, kui palju väärtused keskmisest väärtusest keskmiselt erinevad.

Eelmisest võime konstateerida, et LHV foorumlaste ennustus II kvartali majanduskasvu kohta jääb üldiselt vahemikku 2,9% kuni 4,5% (59% aksepteeritud vastustest) ja on keskmiselt 3,7%.

Tegin varem ise mõned analüüsid analüüsides näiteks registreeritud sõiduautode ja veoautode statistikat, sisemajanduse koguprodukti jaotust sissetulekute meetodil, institutsionaalse sektori järgi ja tarbimise meetodil ning jõudsin järeldusele, et majanduskasv jääb vahemikku 3,5%-5,0% ja nendest numbritest keskmine on siis 4,25%.

Kui oletame, et mina eksin pisut ja 100 LHV foorumi aktiivsed külastajad ka pisut eksivad, siis saame tulemuseks, et II kvartali majanduskasv jääb umbes 4% piirimaile. Aga tõde selgub kolmapäeval, ja lõplik tõde alles septembrikuu teisel nädalal.

Vähemalt kindel on, et majanduskasv on tugevasti positiivne.

Huvitav siiski näha, palju eksimus on.

Selle loo autor on Somm Tallinnast

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC