Ajaloorubriik: Gross-Carlos, Kakaru kaal ja Hundipea

Paljassaare poolsaare ja Kalamaja vahele jääv rannikuala ning selle maastikuvormid on kandnud vanasti toredaid nimesid.

Veel 19. sajandi esimeses pooles oli tänane Paljassaare poolsaar kaks eraldi saart. 1881. aasta plaanil on aga need näidatud juba ühe saarena, mis liideti maismaaga enne Esimest ilmasõda.

Paljassaare läänepoolset osa kutsuti omal ajal Gross-Carlos, idapoolsed aga Klein-Carlos. Viimase pikk ja kitsas põhja poole ulatuva neemiku tipp kandis Kakaru mäe nime. Neemiku keskosa oli Kakaru kaal ja lõunapoolne osa Väike saare mägi.

Järsak Gross-Carlose loodepoolse nurga rannikul kannab 1881. aasta plaanil nime Kõrge mäe ots. Lõunarannikul oli aga kaks neeme – suur ja väike haak. Nende vahele mahtus veel üks väike neem – saarte vahe haak.

Mere ääres asuv kõrgendik Paljassaare poolsaare ning Kalamaja vahel on aga ajalooline Hundipea mägi, kus võis olla asustus juba muinasajal. Selle merre ulatuv nukk tänase Lume tänava juures kandis aga Hundipea mäe nuki nime.

Hundipea mäe ja Tüki pealse nime kandnud madaliku vahel asetses 19. sajandi lõpus Luthers Wiese nimeline heinamaa. Karjamaa tänava kandis laius aga toona Kallamäe soo, mida hiljem palju täideti. Sellest lõunapool Balti manufaktuuri peahoone kohal kulges kitsas seljandik, mida kutsuti kivi mäeks. Viimase kõrval Kopli lahe pool asetses aga natuke kõrgem kuiv mäe seljandik.

PS Olen selguse huvides muutnud paari kohanime puhul muutnud toonast kirjapilti.


Fotol vaade Paljassaare sadamale. Paremal üleval nurgas Hundipea mäe piirkond.

Artikli autor: Jaak Juske
Allikas: http://jaakjuske.blogspot.com/

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

− 6 = 1

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

01.11.2021 Kinnisvaraturundus