Ajaloorubriik: Keldrimäe tules

Pärast 1944. aasta 9. märtsi punaarmee õhurünnakut Tallinnale võis tänase Stockmanni kaubamaja juurest näha ära praeguse Tallinna bussijaama, toona täituru. Peaaegu kogu selle piirkonna vana hoonestus oli hävinud.

Tartu maantee, Liivalaia, Juhkentali ja Odra tänava vahel asuv Keldrimäe asum kaotas märtsipommitamises ligi poole oma vanast, valdavalt puitmajadest koosnevast hoonestusest. Mitmed kvartalid põlesid täiesti lagedaks. Väga palju oli ka inimohvreid.

Märtsipommitamises hävis tulemöllus suurem osa Lennuki (nüüdse Mardi) ja Tartu maantee ning Klaasingi (umbes tänane Liivalaia tänava joon) ja Gildi tänava vahele jäävast hoonestusest. Purustusi oli ka Juhkentali tänavas. Kokku sai tuhaks üle 150 maja. Õnneks jäi terveks 18. sajandist pärit Kaasani puukirik.

Pärast sõda muudeti osaliselt Keldrimäe ajaloolist tänavavõrku. Mitu tänavat kadus linnapildist. Uushoonestuses on esindatud nii uhked stalinistlikus stiilis hooned, aga ka hilisemad kortermajad. Põlenud alale toodi 1948. aastal Estonia juurest linna turuplats. Sündis keskturg.

Suur osa säilinud Keldrimäe puithoonestusest lammutati 1970. aastate lõpus, et rajada asemele uued kõrged paneelmajad.


Fotol Iisraeli tänav tänase keskturu kandis.

Artikli autor: Jaak Juske
Allikas: http://jaakjuske.blogspot.com/

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC