Ajaloorubriik: Raua põiktänava imeline arhitektuur

1933. aastal projekteeris arhitekt Anton Soans üldlahenduse kaasaegsete kortermajade rajamiseks Raua tänava ja vaikse umbtänava Raua põik äärde.

Järgneva nelja aasta jooksul kerkis sinna Tallinna üks ilusamaid funktsionalistlikke kvartaleid. Esimesena ehitati Soansi enda projekti alusel Raua 25 kortermaja, aasta hiljem järgnes maja nr 27 (arhitekt Johan Ostrat) ja maja nr 35 (arhitekt Artur Vetemaa). 1935. aastal kerkis Vetemaa projekti alusel ka Raua 33. Viimastena said 1936. aastal valmis umbtänava sulgemiseks Raua 29 ja 31 (arhitektid vastavalt Richard Falkenberg ja Karl Treumann).

Hooned on kõik 3-4-korruselised, korterites samuti 3-4 tuba. Maju varem ühendanud madalad kivipostide ja puitpulkadega piireaiad on juba ammu likviteeritud.

Ehkki selle umbsopi hoonete ansamblit on tavaks saanud väärtustada funktsionalistliku tänavaruumi näitena, on geomeetriliste mahtudega mängivat lõpptulemust võrreldud pigem art déco kui funktsionalismi paremikuga. Seda rõhutavad eenduvad mahud, ümarnurgad ja akende vahelise pinna eristamine värviga. Igatahes moodustavad need Raua asumi majad ilusa terviliku ansambli, mis nõukogude ajal meenutas ereda kontrastina Eesti aega.

Raua, nõukogude ajal Nikolai Gogoli 29 majja sai 1980. aastate keskel korteri minu vanaisa Anto. Nii kutsusime teda alguses Gogoli-, hiljem Raua-vanaks. 1990. aastatel tagastati ta korter õigusjärgsele omanikule.

raua-25

Fotol Anton Soansi projekti alusel 1933. aastal ehitatud Raua 25 kortermaja. R.Vaikla foto.

Artikli autor: Jaak Juske
Allikas: http://jaakjuske.blogspot.com/

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Korteriühistu põhikirja ja kodukorra koostamine