Altia Eesti restaureerib järgmisel aastal Saaremaa Kivestu tuuliku

Altia EestiEesti ühe juhtiva alkoholitootja Altia Eesti AS ja Saarte Turismiarenduskeskuse (TAK) koostööprojekti raames valiti järgmiseks renoveeritavaks tuuleveskiks Saaremaa Kivestu tuulik, mis asub Tagamõisa poolsaarel Kihelkonna vallas Kõruse külas. Tuuliku taastamistööd teostatakse 2015. aastal.

1781. aastal ehitatud Kõruse küla Kivestu talu tuulik on vanuselt kolmas Saaremaa tuulik. Tuulikute ekspert ja arhitekt Mihkel Koppel sõnas, et tuulik on kahtlemata kultuuriväärtuslik oma konstruktsiooniliste lahenduste ja arhailisuse poolest. „Teised samas vanusekategoorias tuulikud on juba kõik muinsuskaitse all. 18. sajandist on säilinud üldse kokku vaid kolm Saaremaa pukktuulikut – teised kaks on Atla Saksa-Pärdi ja Viltina Villemi tuulik. Kivestu tuuliku juures on kasutatud hulgaliselt vanu käsitöövõtteid, mis on laiemalt kasutuselt välja läinud juba 19. sajandi algul, näiteks tuuliku põrandalaudised on paigaldatud puitpunnidega ja tuulik on võimeline tootma ainult lihtjahu,“ ütles Mihkel.

Altia Eesti AS juhatuse liikme Kristel Metsa sõnul valiti Kivestu tuulik välja kuueteistkümne kandidaadi seast, mis olid Saaremaa elanike poolt Altiale taotlustena esitatud. „Kõruse Kivestu talu tuulik jääb Harilaiule viiva loodusmarsruudi äärde, samuti tuulik ei asu kaugel Kõruse külaplatsist. Omanikul on koostöökokkulepe Tagamõisa MTÜ-ga, kes haldab Kõruse küla väljakut ja tuulik on taastamisjärgselt igal ajal kogukonna kasutada. Küla üritused seotakse tuulikuga, et lisada piirkonnale atraktiivsust ja väärtustada kultuuripärandit. Mis kõige tähtsam, see igivana tuulik pannakse ka tööle ning varsti saab teada, millist jahu jahvatati 230 aastat tagasi,“ ütles Mets ning lisas, et tuuliku taastamisega plaanitakse alustada järgmise aasta kevadel ning uues kuues Kivestu veski peaks valmima septembriks.

Altia Eesti AS ja Saarte Turismiarenduskeskus sõlmisid pikaajalise koostöölepingu, mille alusel ettevõtte juhtiv bränd Saaremaa Vodka toetab Saaremaa sümboliteks peetavate tuulikute taastamist ning eksponeerimist kui pärandkultuuri turismiobjekte. Eelmisel aastal rahastas Saaremaa Vodka Pihtla valla Ennu küla tuuliku taastamist täies ulatuses ning toetas Leedri küla tuuliku taastamist. Mullu sügisel valiti kolmandaks renoveeritavaks tuuleveskiks Saaremaa Ilaste tuulik, mille restaureerimistööd toimusid selle aasta suvel ja pidulik avamine leidis aset 16. septembril. Üritusest võtsid osa ka Rahvusvahelise Veskiühingu (The International Molinological Society) president Willem van Bergen ja nõukogu liige Ton Meesters Hollandist. Ajalooline Saaremaa veski oli valminud Saaremaa ja Hiiumaa meistrite koostöös.

Rahvusvahelise Veskiühingu president Willem van Bergen näitas Saaremaa pukktuulikute renoveerimisprojektile oma poolehoidu: „Mul on väga hea meel, et on loodud koostöö Altia Eesti ja kohaliku kogukonna vahel ning projektijuhtimine on koostööpartnerite poolt hästi organiseeritud. Loodan, et sellest saab pikaajaline koostööprojekt ning minu soov on, et lähiajal taastatakse üks tuulik ka täielikku töökorda ja hakatakse regulaarselt jahu jahvatama,“ ütles van Bergen.

Saaremaale iseloomulike sümbolite – pukktuulikute – olukord on tänaseks päevaks kriitiline ning ilma toetuseta on need hävimas. Pukktuulikud on Saaremaa uhkus ja südameasi. Kui 19. sajandi lõpul oli Saaremaal umbes 1270 tuulikut, siis tänapäeval on eksponeerimiskõlblikud vaid paarkümmend. Tuulikute taastamine Altia Eesti AS poolt aitab kaasa ka tuulikumeistrite ameti säilimisele.

Altia Eesti AS on Põhja- ja Baltimaades tegutseva juhtiva alkoholifirma Altia Corporation tütarettevõte. Altia kõige tuntum Eestis toodetud kaubamärk on Saaremaa Vodka ja ettevõte turustab ka mitmeid tuntud rahvusvahelisi joogibrände.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

78 − 76 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

07.12.2021 Kuidas korteriühistus võlglastega hakkama saada?