Avalik kiri rahandusministrile

Lugupeetud Ivari Padar,

Viimasel ajal on palju meediakajastust leidnud Teie poolt toetatud kodulaenude intressipuhkuse idee. Samamoodi on leidnud kajastust Teie idee leida vajaminev raha alandades kodulaenu intresside tulutagastamise määra.

Üle saja tuhande kodusoetaja on arvestanud kodulaenu intressidelt tulumaksutagastamisega. Tulumaksutagastamisest saadavad summad on majandussurutise tingimustes muutunud pereeelarve pärisosaks, millega ollakse laenuvõtmise hetkel arvestanud.

Riik on andnud tulumaksutagastusega selge signaali soetamise toetuseks, seega ka laenu võtmiseks. Kas on õiglane, et riik päiksepaistel (loe: kinnisvarabuumi ajal) annab vihmavarju (tulumaksutagastuse) ja vihma (majandussurutise) saabudes võtab selle tagasi?

Te püüdsite oma ideed pehmendada soovides vaid tulumaksutagastuse ülempiiri alandada 50 000 kroonilt 30 000. Vaadelgem seda numbrites.

Enamik kodulaene on võetud aastatel 2005-2007 ning annuiteedigraafiku alusel, seega esimestel aastatel moodustab lõviosa laenumaksest kodulaenu intress.

Kui on soetanud endale maja võttes 30-aastase laenu ütleme miljon krooni väärtuses ning laenuintress on 5% aastas, siis kas võtta temalt 40% tulumaksutagastusest, mida lubati talle laenu võtmisel on õiglane?

Sellisel juhul oleks igakuine tagasimakse 5 400 krooni ning tulumaksutagastuse 10 000 kroonist võtaks riik ära 4 000. Seda siis kümnetelt tuhandetelt peredelt.

Eesti toetab Teie soovi aidata hättasattunud koduomanikke. See on mõistlik ettevõtmine. Ent kui hädasolijate aitamine toob kaasa teiste inimeste hättasattumise, siis oleme sunnitud häälekalt protesteerima.

Tulumaksuga maksustamise periood on kalendriaasta. Seega on maksuõiguse üldpõhimõtete kohaselt koduomanikel tekkinud juba õiguslik ootus 2009. aasta eest tulumaksutagastuse saamiseks, sest 2009. aasta maksustamisperiood on juba alanud ja selle keskel enam mängureegleid muuta ei saa. Seega on Teie plaanis ka loogikaviga. See on määratud nii õiguslikult, majanduslikult, kui ka sotsiaalselt läbikukkumisele.

Mõistame, et tahate kõige paremat, kuid tulumaksutagastuse ideega edasi minnes tuleb välja „nagu alati”.

Oleme kuulnud, et keskmine vabariigi minister ei tea isegi oma palganumbrit, ent laenu võtnud koduomanikele on oma sissetulek enamasti väga täpselt teada. Palun konsulteerige enne kodanike ja kodanikuorganisatsioonidega kui Te tegutsete.

Eesti

Maksumaksjate Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC