Colliers: Investeeringute kogumaht kasvas aastaga 70%

Colliersi analüütikute koostatud turuülevaate kohaselt on jätkuvalt aktiivseimaks sektoriks investeerimisturg, 2013. aasta esimeses poolaastas tehtud investeeringute kogumaht oli ca. 70% suurem kui 2012. aasta samal perioodil. Aktiivne on ka kaubanduspindade turg, kuhu pidevalt lisandub juurde uusi rentnike. 

Büroopindade turul on jätkuvalt olulisemad teemad efektiivsus ja parkimine. Üürnikud kolivad suurtelt pindadelt väiksematele ja pindade rentimisel on oluliseks faktoriks parkimiskohtade olemasolu, eriti kui üürile võetud pind on suur ja töötajate parkimiskulud on eelarvesse arvestatud. Seetõttu eelistatakse väljaspool tasulist parkimisala asuvaid büroohooneid. On märgata, et senised tugevad pinna pakkujad, kes ka piisavalt parkimisvõimalusi pakuvad, võivad selle eelise kaotada kui nad ei rakenda meetmeid pidavavalt suureneva parkimiskohtade nõudluse rahuldamiseks.

„Vanemaid büroohooneid ähvardab pidevalt kasvav vakantsusrisk, kuna nende omanikel on tavaks vältida hoonetesse investeerimist ja loota vaid olemaoleva rendipotentsiaali realiseerimisele. Ma leian, et selline on lühinägelik, kuna mingil hetkel vajab kindlasti remonti või parendamist konkurentsis püsimiseks. Vastasel juhul langeb hoone lihtsalt turult välja,“ kommenteeris Colliers International Advisors partner Margus Tinno.

Tegevus kaubanduspindade turul on väga aktiivne ja erinevad kaubanduskeskused annavad jätkuvalt teada uute kaubamärkide turule saabumisest. Oluliselt toetasid jaemüüjate tegevust ka turistid – 2013. aasta esimeses pooles Eestis tehtud kulutused kasvasid eelmise aastaga võrreldes 8,7% ning tegemist on kõigi aegade rekordiga. Siinkohal tuleb ära märkida, et kuna peamised turistiatraktsioonid ja hotellid asuvad kesklinnas, siis suurima kasu saajad asuvad just selles piirkonnas.

Pärast äärmiselt head esimest kvartalit jäi Eesti investeerimisturg aktiivseks ka teises kvartalis ja suveperioodil. Eestis 2013. aasta esimeses poolaastas tehtud investeeringute kogumaht oli ca. 70% suurem kui 2012. aasta samal perioodil. „Suur investeerimisaktiivsus ja jätkuv huvi traditsiooniliste kinnisvarainvesteeringute vastu näitavad, et turul on suures koguses väljundit otsivat spekulatiivset kapitali. Investoritel on vaba raha ja nad ostivad pidevalt kvaliteetse rahavooga kinnistuid ja mõned investorid on ka valmis suuremaid riske võtma,“ lisas Tinno.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC