Colliers: investorite huvi on liikumas Lätti ja Leetu

Colliersi analüütikute koostatud turuülevaate kohaselt on investorite huvi liikumas Eestist Läti ja Leedu poole. Hoolimata Läti eeldatavast eurole üleminekust on viimased kuud eriti aktiivsed just Leedus olnud, kuhu on viimase paari kuu jooksul mitmeid mahukaid investeeringuid tehtud.

Büroopindade turul eelistavad ettevõtted küll kaasaegseid büroohooneid vanematele majadele, kuid lõpliku otsuse tegemisel mängivad olulist rolli kogukulud. Seetõttu võib täheldada trendi, kus ettevõtted kulude optimeerimise eesmärgil madalama rendimääraga pindadele kolivad. Kaasaegseid büroopindu, kus kõrvalkulude aastane keskmine summa on 2-3 eurot ruutmeetri kohta kuus, peetakse konkurentsivõimelisteks, kuid kindlasti on eelis büroohoonetel, kus kulud jäävad alla 2 euro ruutmeetri kohta kuus.

Kaubanduspindade sektoris jätkavad toidukaupluste ketid uute kaupluste avamist ja ehitamist, et oma suurendada või tagasi võita. Selver on teatanud, et plaanivad novembris avada 6 500 ruutmeetri suuruse hüpermarketi Peetri alevikus, samuti on Rimi teatanud, et avavad 2013. aastal neli uut poodi.

„Välismaiste kaubamärkide puhul, kes esmakordselt soovivad turule siseneda, on näha tendentsi, et üha rohkem ollakse huvitatud omaette kaubamärgikaupluste rajamisest. Üks sellise huvi põhjustest on kindlasti Eesti head makromajanduslikud tulemused ja positiivne turuhoiak ning ka head jaemüüginäitajad. Huvi ei ole langenud ka kaubanduskeskustes asuvate pindade järele. Heas asukohas väikeste kaubanduspindade on kohati kasvanud isegi tasemele 60-70 eurot ruutmeetri kohta kuus, samas kui keskmine jääb 25-50 euro vahele ruutmeetri kohta,“ kommenteeris Colliersi investeeringute ja hindamise juht Margus Tinno.

Jae- ja tööstuspindade turul on kasvanud nõudlus heas asukohas maatükkide järele, kuna maa ostmine ja omatarbeks ehitamine võimaldab omanikel kasumi pealt kokku hoida. Sellest hoolimata on üsna tavaline, et mingil hetkel peab siiski vabastama kapitali oma põhitegevuse jaoks ning kaaluma muuhulgas müügi ja tagasirendi võimalusi.

Investeerimisturul on investorid viimase kolme aasta jooksul keskendunud peamiselt Eestile. Praegusel hetkel on aga Läti ja Leedu neis rohkem huvi äratamas. Kuigi Läti peaks eeldatavasti 2014. aastal eurole üle minema, mis omakorda suurendab riigi usaldusväärsust investorite silmis ja seeläbi ka investeerimisaktiivsust, on viimaste kuude suuremad tehingud teostatud just Leedus.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

38 + = 45

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

25.05.2022 Pärimine – mida peab teadma pärimismenetlusest