Domus Kinnisvara: Mis toimub täna ärikinnisvara maastikul?

Domus KinnisvaraVõiks, või isegi peaks ütlema, et sisenesime kriisi. Nõus, turg on täna väga ettevaatlik ja ei soovi külvata siin pessimismi, aga on näha, et olukord, mis oli aasta esimestel kuudel, ei saa olema jätkuks järgmistel.  Selleks on vaja valmistuda ja olla juba praegu tegevuses.

Juba lõpetavad esimesed firmad tegevuse, teistel on raskused ja komandad loodavad veel riigi abile. Arendajad, kes neile pindasid üürivad on sunnitud oma lepingulised suhted üle vaatama. Paljud, isegi enamik klientidest, soovib lepingusse paremaid tingimusi, lõdvendusi ja maksepuhkusi. Uued kliendid on peatanud oma lepingu läbirääkimised, kui ei ole just otsene vajadus kolida. Ja üleüldse tegeletakse firmades kõige muuga kui kinnisvaraalaste uute pindade hankimise küsimustega.

Täna ongi vaja üle vaadata nii kliendi kui omaniku vaatenurgad, võimalused püksirihma pingutada kummaltki poolt.

Olen viimase 2 nädalaga suhelnud ca 30 uue ettevõttega erinevatest sektoritest. Küsinud, kuidas neil läheb ja kuidas majandussituatsioon mõjutab nende äritegevust. Olen rääkinud eelkõige omanikega, kes on ise kogu oma ihukarvadega ja emotsioonidega asjas sees.

Ja saan kahetisi mõtteid vastusteks.

Esimesel juhul on mul toru otsas emotsioonidest pungil ettevõtte omanik/juht, kes näeb kohest pankrotti oma firmas, mida ta on võibolla üles ehitanud kogu oma teadliku elu. Saan temast täiesti aru, see on nagu tema lapsuke. Ja nii ongi, et saab olema palju firmasid, kes lõpetavad oma tegevuse, kuna on otseselt seotud nn eriolukorraga (reklaam, toitlustus, turism, meelelahutus jne). Aga on ka firmasid, kelle idee/toode ei sobi enam tänasesse majandusmudelisse, kus on kiire e-kaubandus ja innovatsioon start-up’ide näol. See on paratamatus. Muutused on olulised muutuvas ajas.

Teisalt on mul telefoni otsas ettevõtte omanik, kes ütleb, et tööd on nii palju, et ei jõua ära teha. Kes plaanib üleostmisi, kes plaanib avada uusi ärisuundi, kes näeb lihtsalt võimalusi kasvuks. Ja mis peamine, ta vajab sel hetkel nüüd kellegi abi, miks mitte Sinu oma?

Näen, et täna on vaja külvata rohkem kui tavaliselt. Rohkem, kui sa oled harjunud. Olla väljas mugavustsoonist. Ja kui sa usud iseendasse, siis usuvad sinusse ka su armsad kliendid. Alati on turul olnud ostjad ja alati on olemas müüjad. Nad tuleb täna üles leida ja ülejäänutega tuleb üles ehitada suhe. Võib juhtuda, et sügis on sinu jaoks see aeg, kus sa ei jõua oma kliente ära teenindada, sest kõik tahavad järsku kolida ja laieneda. Aga kas sina oled sel hetke veel turul alles? Selles on küsimus.

Teame kõik ütelust „Mida külvad kevadel, seda lõikad sügisel”.

Olukord on võib-olla natuke erinev selles, et me ei tea, mis ilm on suvel tulemas. On see päike või on see vihm koos muutlike tuulte ja ootamatute äikese sähvatustega? Kindel on see, kes on täna aktiivne, see on tegija sügisesel kinnisvaraturul, üleüldisel müügiturul. Rakett lendab ühel hetkel niikuinii uuesti kosmosesse ja kiiremini kui ma oskame seda ehk nähagi.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC