Eesti Arhitektide Liit näitab viimase 20 aasta parimaid arhitektuurivõistluste töid

Neljapäeval 2. mail kell 17.30 avatakse Tallinnas disaini- ja arhitektuurigaleriis (Pärnu mnt 6) Eesti Arhitektide Liidu näitus „Hea arhitektuurivõistlus”.

Kuraator arhitekt Urmas Luure on näitusele välja valinud projektid viimase kahekümne aasta jooksul arhitektide liidu kaasabil korraldatud arhitektuurivõistlustelt, mille tulemused on ehitistena realiseerunud või realiseerumas.

Näituse avamisel tutvustatakse Eesti Arhitektide Liidu poolt koostatud uut arhitektuurivõistluste juhendit.

Eesti ühe hinnatuma arhitekti Emil Urbeli sõnul täidab arhitektuurivõistlus oma eesmärgi vaid juhul kui see on hästi ette valmistatud ja korralikult läbi viidud. „Võistlust peab piisaval määral rahastama ja töid peab hindama pädev žürii. Ent ka siis, kui need tingimused on täidetud, pole oodatud tulemus alati garanteeritud. Küllalt on korraldatud võistlusi, millele pole järgnenud ehitustööd või mis on lõppenud sõnasõja ja aukohtuga. Sageli pole põhjus olnud võistluse korralduses, vaid tellijal on huvi ja raha otsa saanud või on ta muutnud oma äriplaane, ” ütleb Urbel.

Täna on praktikas laialt levinud projekteerimistööde vähempakkumine ja ehituse-projekteerimise odavhanked, seda kahjuks eeskätt omavalitsuste ja riigi poolt ehitatavate hoonete puhul. Odavale projektile võib aga järgneda ootamatult kallis ehitushind. Ehitamine on kordades kallim kui projekteerimine.

„ Meeles tuleb pidada, et ehitatud keskkond kujuneb aeglaselt ja ehitised jäävad püsima kauaks. Möödapanekud projekti elluviimisel lähevad meile kalliks maksma ja vead jäävad siluda meie lastele,” lisab Emil Urbel.

Näitusel „Hea arhitektuurivõistlus” näeb Eesti viimase kahekümne aasta parimat projekteerimis- ja ehituspraktikat. Esindatud on näiteks Tartu Ülikooli Narva Kolledž, Okupatsioonide Muuseum Tallinnas, Eesti Maanteemuuseumi välialad Varbusel ja Eesti Rahva Muuseum Tartus.

Näituse raames toimub 16. mail 2013 samas ka arhitektuurivõistluste teemaline vestlusring, kus esinevad sõnavõttudega oma ala spetsialistid ning tutvustatakse Eesti Arhitektide Liidu poolt koostatud uut arhitektuurivõistluste juhendit.

Näitus on avatud kõigile huvilistele alates 3. maist kuni 18. maini Disaini – ja Arhitektuurigaleriis Tallinnas, Pärnu mnt 6. Näitust toetasid kultuurkapital ja kultuuriministeerium.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

+ 31 = 41

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

21.10.2021 Kinnisvara ostmine kohtutäiturilt