Eesti inimene elab valdavalt oma korteris ja väiksemal pinnal kui lääneeurooplane

Kogu elamufondist on Eestis ja Lätis erasektori, peamiselt eraisikute, omanduses 97 protsenti ning Leedus 89 protsenti, samas kui Euroopa Liidu keskmine on vaid 71 protsenti. Vastupidiselt keskmisele Euroopa Liidu perele elab enamik Balti peresid korterites, näitab SEB koostatud Balti leibkondade majandusanalüüs (Baltic Household Outlook).

Eestis ja Lätis elab korterites 65 protsenti ning Leedus 57 protsenti elanikest, samal ajal kui Euroopas elab korterites keskmiselt vaid 41,8 protsenti peredest. Kuigi aegamisi liigutakse korteritest eramutesse ja järk-järgult on elamispind ühe elaniku kohta kasvanud, on see ikkagi oluliselt väiksem kui Euroopa Liidus keskmiselt. Euroopa Liidu keskmine on 40 m2, Eestis 30 m2, Lätis ja Leedus 27 m2.

Investeerimismäär (osa perede sissetulekust, mis investeeritakse elamistingimuste parandamiseks) on Lätis (3,8 protsenti) ja Leedus (3,5 protsenti) Euroopa Liidu keskmisest (8,3 protsenti) tunduvalt madalam. Eestis ületas investeerimismäär majandusbuumi ajal Euroopa keskmise, ulatudes 2006. aastal 17,6 protsendini, kuid langes 2010. aastaks 7,6 protsendini. Lätis investeeriti eluasemesse kõige rohkem 2007. aastal (8,2 protsenti eraisikute tuludest) ja Leedus 2008. aastal (6,2 protsenti tuludest).

“Elamistingimuste osas Euroopa Liidu keskmisele lähemale jõudmiseks, eelkõige elamispinna suurendamiseks ühe pereliikme kohta, peavad pered kõigis Balti riikides kindlasti tänasest rohkem oma tulusid eluasemesse paigutama,” kommenteeris SEB eraisikute suuna arendusjuht Triin Messimas.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC