Eesti Pank: Aktsiisilangetus aeglustas hinnakasvu

Eesti PankKui aastaga tõusis hinnatase juulis 2,1%, siis juuniga võrreldes langesid 0,1%. Olulist mõju avaldas sellele alkoholiaktsiiside alandamine. Samuti on nõrgenenud välisturgudel.

Juulis jõustusid madalamad alkoholiaktsiisid, kuid alkoholi jaehinnad langesid statistikaameti andmetel võrdlemisi tagasihoidlikult. Kange alkohol odavnes kuuga 6,7%, aga õlu vaid 2,5%. Kuna tööpuudus on väike ja palgad kasvavad kiiresti, siis võib ettevõtete juurdehindlus kõrgeks jäädagi. Panga prognoosi järgi peaks aktsiisilangetus vähendama sel aastal hinnatõusu 0,2 protsendipunkti võrra.

Euroala inflatsioon pidurdus juulis 1,1%ni – viimati kasvasid nii aeglaselt eelmise aasta alguses. Välisturgudel on osaliselt nõrgenenud seetõttu, et riikidevahelised kaubanduspinged vähendavad nõudlust kaupade ja toormete järele. Toornafta hind oli dollarites arvestades 14% madalam kui eelmisel aastal. Eestisse imporditud kaupade hinnad hakkasid juunis  langema ning peale energia on aastaga odavnenud imporditavad riided ja koduelektroonika.

Panga juunis avaldatud majandusprognoosi järgi kasvavad sel aastal 2,5%.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC