Eesti Pank: Aktsiisilangetus aeglustas hinnakasvu

Eesti PankKui aastaga tõusis Eesti hinnatase juulis 2,1%, siis juuniga võrreldes langesid hinnad 0,1%. Olulist mõju avaldas sellele alkoholiaktsiiside alandamine. Samuti on hinnakasv nõrgenenud Eesti välisturgudel.

Juulis jõustusid madalamad alkoholiaktsiisid, kuid alkoholi jaehinnad langesid statistikaameti andmetel võrdlemisi tagasihoidlikult. Kange alkohol odavnes kuuga 6,7%, aga õlu vaid 2,5%. Kuna tööpuudus on väike ja palgad kasvavad kiiresti, siis võib ettevõtete juurdehindlus kõrgeks jäädagi. Eesti Panga prognoosi järgi peaks aktsiisilangetus vähendama sel aastal hinnatõusu 0,2 protsendipunkti võrra.

Euroala inflatsioon pidurdus juulis 1,1%ni – viimati kasvasid hinnad nii aeglaselt eelmise aasta alguses. Välisturgudel on hinnakasv osaliselt nõrgenenud seetõttu, et riikidevahelised kaubanduspinged vähendavad nõudlust kaupade ja toormete järele. Toornafta hind oli dollarites arvestades 14% madalam kui eelmisel aastal. Eestisse imporditud kaupade hinnad hakkasid juunis  langema ning peale energia on aastaga odavnenud imporditavad riided ja koduelektroonika.

Eesti Panga juunis avaldatud majandusprognoosi järgi kasvavad hinnad sel aastal 2,5%.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

4 + 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

21.10.2021 Kinnisvara ostmine kohtutäiturilt