Jahiseaduse menetlusest on saamas lakmuspaber suhtumisest omanikesse ja omandisse

Erametsaliit, Eestimaa Talupidajate Keskliit, ja Põllumeeste Keskliit tervitavad, vaatamata pikale veninud menetlusprotsessile, jahiseaduse eelnõu (351 SE) jõudmist Riigikokku. On positiivne, et eelnõu püüab muuta jahinduse korraldamist maaomanike kesksemaks. Samas tunnevad esindusorganisatsioonid muret, et eelnõu ei arvesta mitmete maaomanike ja põllumajandustootjate tehtud oluliste ettepanekutega.

„Riigikogu keskkonnakomisjoni jõudnud uues jahiseaduse eelnõus on mitmeid häid algatusi, mis annavad maaomanikele usku, et asi liigub positiivses suunas,“ ütles Erametsaliidu juhatuse esimees Taavi Ehrpais. „Oleme seda meelt, et uue jahiseaduse vastuvõtmisega ei tohi enam viivitada. Ehkki meil pole õnnestunud Eesti Jahimeeste Seltsiga mitmes olulises punktis üksmeelele jõuda, hindame seda, et meie läbirääkimiste partner on pikas ja keerulises protsessis ilmutanud siirast tahet lahenduste leidmiseks. Nüüd on aeg otsustamiseks ja seda Riigikogu tasemel.“ Maa- ja metsaomanike ettepanekud ning põhjendused eelnõu muutmiseks on Riigikogu keskkonnakomisjonile edastatud.

„Loodame väga, et Riigikogu ei näe seda seadust vaid ühe väikese valdkonna regulatsioonina, vaid hindab laiemalt selles omandiõiguse ja säästva arengu küsimusi. Tegemist on omamoodi lakmuspaberiga ühiskonna suhtumises meie omanikesse ja maaomandisse,“ lisas Ehrpais.

Maa- ja metsaomanike esindusorganisatsioonid näevad eelnõu suurimate puudustena, et 1) selles on jätkuvalt jahindusorganisatsioonidele antud võimalus jahi pidamiseks ilma maaomanikuga kokkulepet sõlmimata, 2) jahirentniku valimine ei toimu õigusriigile kohaselt 3) era- ja riigimaad antakse tähtajatult ebamõistlikult suurte jahipiirkondade kasutada.

Talupidajate Keskliidu peadirektor Kaul Nurm rõhutab, et jahindusel on maaelus oluline roll. „Talupidajatele on ilmselgelt suurimaks küsimärgiks põllukultuuride kahjustused, aga ka kahjustused kariloomadele. Teisalt on seaduse mõju laiem kogu maaelu arengule. Meie ettepanekud suurendaks maapiirkondades sotsiaalset kaasatust ning annaks maaelu arengule täiendava tõuke,“ lisas Nurm.

Erametsaliit, Eestimaa Talupidajate Keskliit ja Eesti Põllumeeste Keskliit on oma ühispositsioonid jahiseaduse osas koos põhjendustega avalikustanud juba novembris 2012 )

Maa- ja metsaomanike organisatsioonid kutsuvad kõiki Riigikogu liikmeid leidma aega tutvuda eelnõuga ja huvipoolte seisukohtadega ning võtma vastu selline jahiseadus, et see vastaks demokraatliku, omanike huve kaitsva ja arengule suunatud riigi põhimõtetele.

Erametsaliidu pressiteade

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC