Kaamos rajab Tallinna bussijaama kõrvale ligi 400 korteriga moodsa elu ja ärikvartali.

Kaamos Kinnisvara välja kuulutatud arhitektuurikonkurss Tallinna kesklinna bussijaama piirkonda rajatava uue elu- ja ärikvartali rajamiseks võitis Hayashi–Grossschmidt Arhitektuuri (HGA) võistlustöö „ÕU“.

Arhitektuurse lahenduse leidmiseks välja kuulutatud konkursi eesmärk oli leida parim terviklik ruumiline lahendus Lastekodu 48, Masina 7 ja 9 kinnistutele. Konkursile esitati kuue Eesti tunnustatud arhitektuuribüroo tööd, millest parim valiti välja Kaamos Kinnisvara, Tallinna Linnaplaneerimise Ameti ja Eesti Arhitektide Liidu esindajatest koosneva žürii üksmeelse otsusega.

“Meil on tõeliselt hea meel, et linnale nii oluline asukoht, tuleviku tuiksoon, meelitas osalema töid, mis viisid konkursi taseme kõrgele ning tegid otsustamise keeruliseks. HGA võidutöö paistis silma tugeva linnalise kontseptsiooniga. Selles on suurepäraselt läbi mõeldud avaliku ruumi lahendused. Arendajana näeme, et just selline ruumiloome loob piirkonda atraktiivse ja eluks meeldiva kvartali,” ütles Kaamos Kinnisvara arendusjuht Ivar Vahter.

Vahteri sõnul sõnul ei saa kesklinna ümberkujundamine tähendada üksnes tihedamat hoonestust vaid eelkõige uute elamis- ja töötamismustrite toetamist. “Meie roll ei ole ainult ehitada vaid koos linnaga mõtestada, millist ruumi inimesed vajavad – nii täna kui kümne aasta pärast. Masina kvartali puhul näeme just asukoha potentsiaali mitmekesise linnakeskkonna loomiseks,” selgitas Kaamose arendusjuht.

Võidutöö “ÕU” näeb ette ca 370 korteri ja ligi 4000 m2 äripindade rajamist. Piirkonda kerkivad mitmetasandilise kõrguse ja liigendatud arhitektuuriga eluhooned. Uus kvartal koosneb kahest selgelt eristuvast osast, mida ühendab avalik läbipääs Fahle ärikvartalist kuni Tallinna bussijaamani. Elamispindade suurused ja planeeringud pakuvad laia valikuvõimalust, mis tulevad vastu linnainimese erinevatele soovidele ja vajadustele. Kvartalisse on planeeritud ka rohkelt haljastust, läbi on mõeldud jalakäijate liikumisteed, mis moodustavad tugeva sideme ümbritseva linnakeskkonnaga.

Tallinna Linnaplaneerimise Ameti juhataja asetäitja Oliver Alveri sõnul tähendab uue kvartali tekkimine bussijaama piirkonda olulist arenguetappi kesklinna arengu seisukohalt. “Hayashi–Grossschmidt Arhitektuuri töö toob linna inimmõõtmelise ruumi, millel on potentsiaal kujuneda tugevaks lüliks Fahle kvartali ja teiste ümbritsevate alade vahel,” leiab Alver.

Alveri sõnul on tegu väga hea elamurajooni asukohaga. Kesklinna lähedal, mürarikastest teedest eemal ja heade ühistranspordi ühendustega. Praegu jalgratta ja jalakäijatesõbralikuks ehitatav Lastekodu tänav pakub viie minuti jalutuskäiku Stockmanini.

Võidutöö pakkus välja esindusliku kvartali sisese rohelise pargiga lahenduse mis tõstab oluliselt elamukvartali väärtust. Tallinnas on vähe uusi arendusi kus on nii suur rohelisuse osakaal. Tänasest räämas tööstusalast saab kaasaegne, roheline ja kesklinnalik elamuala.

„Linnavalitsuse poolt tuleks kiita arendajat avatud koostöö eest. Ainult nii, kõiki osapooli kaasates saab parima arhitektuurse lahenduse“ ütles Alver.

Kinnistu omanik ja arendaja on Kaamose Kinnisvara tütarettevõte Kaamos L48 OÜ. Ettevõte on esitanud Tallinna Linnaplaneerimise Ametile detailplaneeringu algatamisettepaneku, mille aluseks on konkursi võidutöö “Õu”. Võttes arvesse, et Tallinna Linnaplaneerimise Amet on eesmärgistanud viia detailplaneeringute menetluse protsess kiiremaks ja lihtsamaks, võib eeldada, et esmasi ehituslikke arenguid on piirkonnas oodata tõenäoliselt kolme-nelja aasta pärast.