Kalev.ee: Valmivatele büroopindadele ei jätku rentnikke

Lähitulevikus on valmimas oluliselt rohkem büroopindu, kui jagub huvitatud rentnikke, kinnisvarafirmade andmetel ootab büroopindade pakkujaid tõsine väljakutse oma ruume rendile anda.

„Pakkumist on praegu päris palju, eelmisel aastal valmis 100 000 ruutmeetrit büroopindasid ja kuna majandus on jahtunud, siis me ennustame suurt ülepakkumist, pole lihtsalt kedagi kes läheks ja üüriks,” rääkis kalev.ee uudisteportaalile 1Partner Kinnisvara hindamisgrupi juht Kaur-Kaspar Kulli.

„Kui nüüd ühtegi projekti seisma ei panda, lisandub järgmise kahe aasta jooksul veel ligi 200 000 ruutmeetrit büroopindu,” kinnitas võimalikku ülepakkumist ka TõnuToompark OÜ-st Adaur Group.

Praeguseks on ekspertide hinnangul päris paljud majad poolvalmis ja pindu on rendile lubatud heal juhul pooled või ainult kolmandik. „Ma arvan, et õige võistlemine klientide pärast alles läheb lahti,” panustas 1Partneri hindamisgrupi juht.

Võidab see, kes esimesena reageerib ja pakub paremaid lahendusi

„Võidab nähtavasti see, kes nüüd kohe esimesena reageerib,” panustas Kull büroohoonete arendajatele konkurentsile.

„Enam ei saa jämedat sigarit suitsetades jalad laua peal istuda ja oodata, kuidas mingid vennad käivad alandlikult nurumas, kas neil oleks võimalik saada büroopinda,” arvas ka Tõnu Toompark.

Kõige rohkem saab eeskätt võistelda rendihinnas, kuid üha tähtsamaks muutub ka juurdepääs ja parkimisvõimalus. „Üks asi on see, kuidas töötajad tööle saavad ja pargivad, teine asi on ju see, et raha toovad ikkagi kliendid ja ka nemad peavad kuidagi büroole juurde pääsema ja auto kuskile panema,” arvas Toompark.

Kindlasti hakkab rohkem rolli mängima ka see, kuidas arendaja on valmis ruumi täpselt rentniku soovidele kohaldama.

Lisaks saab üha olulisemaks hoone prestiiž, büroohooneid hakatakse ehitama kui kaubamärke. „Arendajad peaksid mõtlema ka sellele, kes nende maja tuleb. Hoonetesse hakatakse panema selliseid kooslusi, kes vastastikku sünergiat pakuvad, näiteks oleks kaval paigutada ühte majja ehitajad ja projekteerijad, et oleks hästi mugav suhelda,” pakkus Toompark välja lahenduse, kuidas büroohoone rentnikke täis saada.

Eksperdi sõnul võib siit paralleeli tuua ka korterituruga. „Kui sa ehitad ja niikuinii ära ostetakse, siis mis paganama pärast sa peaksid end vaevama sellega, kas inimesel seal pärast ka mugav on? Kui enam kaupa käest ära ei rabata, siis tuleb mõtlema hakata, kas klient üldse tahab sellist toodet, ” selgitas Toompark.

Koppa praegu maasse lüüa ei maksa

Praegu on pigem eelisseisus need, kelle hoone juba pooleli on, kui need, kellel alles plats on.

„Me näeme küll ilusaid 3D pilte ja lubatakse, et 2009. aasta lõpuks on maja valmis, aga vaadates praegust turusituatsiooni, ma usun, et koppa maasse ei lööda,” prognoosis Kulli ehituse ajutist taltumist.

„Eks ta tõesti mõistlik ole praegu mitte uljalt peale tormata. Kui meil majanduskasv aeglustub, räägitakse koondamistest. Kopp on mõistlik siis maha lüüa, kui endas on sisemine veendumus, et sinna ka üürnikud leiab,” kinnitas ka Toompark.

Artikli autor on Heidi Hanso, artikkel ilmus 23/05/2008 Kalev.ee portaalis.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Korteriühistu põhikirja ja kodukorra koostamine