Kaotada kodulaenu tulumaksutagastus?

Majandusliku ja arengu organisatsioon (OECD) tegi Eestile ettepaneku kodulaenu tulumaksutagastus kaotada. Tulumaksutagastuse näol on aga antud garantii, millega koduomanik on arvestanud laenu võttes. Sellise sammu tegemine võib majanduslikes raskustes olevaid inimesi veelgi rohkem räsida. Kuidas suhtud sellesse Sina? Avalda oma arvamust foorumis.

OECD tegi Eestile ettepaneku kodulaenu tulumaksutagastus kaotada. Tegu on katsega muuta Eestit suunas, mis on omane paljudele riikidele – suruda meid ühiskonnaks, kus omanike asemel domineerivad üürnikud.

Üürniku staatust vaadeldakse meie ühiskonnas pigem ajutise nähtusena, oma elamispinda väärtustavad ka Eesti Omanike Keskliidu liikmed ja paljud neist on võtnud ka kodulaenu.

Laenu võttes on inimestel tekkinud õiguslik ootus, on andnud tulumaksutagatuse näol garantii, seda on inimesed arvesse võtnud ka enda kohustuste planeerimisel.

Teisalt võivad mõned inimesed, kes kodulaenu võtnud pole väita, et milleks selline garantii, kui nemad sellest kasu ei saa.

Jättes siinkohal kõrvale väärtuspõhised ning emotsionaalsed tegurid, pole kodulaenu tulumaksutagastuse kaotamine majanduslikult mõistlik. Muuta status quo´d ning luua olukord, kus paljude perede maksevõime nõrgenemine võib viia eraisikute pankrotilaineni, tooks kaasa vajaduse kulukate abiprojektide järele.

Kodulaenuga hättasattunute protsent võiks soodustuse kaotamise korral hinnanguliselt isegi kahekordistuda, hätta satuks tuhanded seni majanduslikult toimetulevad perekonnad.

Olukorras, kus riigieelarvest tuleb viimaste prognooside järgi kärpida veel ca 7 miljardit, eelarve-krokodillid pisaraid ei usu.

Aega napib ning kärpida on vaja – see võib viia läbimõtlematute otsusteni nagu on seda ka tulumaksutagastuse kaotamine.

Eesti on eriline. Me oleme suutnud langetada otsuseid kiiremini, kui ükski seda tänapäeval teeb. Eesti kroon, ettevõtete tulumaksukorraldus, omandireform ning palju muudki on saavutused, mille üle me võime põhjusega uhked olla.

Tõsi, me ei ole enam nii tõhusad kui me olime 90ndate alguses. Aga kas nüüd on siis tõepoolest käes aeg seninägematult kiireteks libastumisteks?

Teretulnud on ettepanekud ja mõtted, kuidas tagada ka keerukal ajal koduomanike huvid – anna nendest teada siin

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC