Luminor: intressitõusud võivad pidurduda

Luminor BankArenenud turgudel hoiab positiivseid meeleolusid üleval lootus inflatsiooni tipu läbimisest, mis tähendab võimalust edasiste intressitõusude pidurdumiseks, kirjutab Luminori privaatpanganduse varahaldur Kalle Kose värskes turuülevaates.

Kalle Kose sõnul olid pärast tujukat novembri algust finantsturgude tootlused positiivsed, kuid ebakindlus püsib. „Peamine tegur, mis arenenud turgudel positiivset mõju avaldas, oli lootus, et oleme juba jõudnud inflatsiooni tippu ja see hakkab aeglustuma,“ ütles Kose. „Kui inflatsioon oleks juba haripunkti saavutanud, võimaldaks see USA Föderaalreservil oma rahapoliitika karmistamise hoog maha võtta.“

Kose märkis, et nagu juba tavaks saanud, keskendusid finantsturu osalised novembris peamiselt keskpankade intressitõusude ja inflatsiooniga seotud uudistele. Kuu algas USA Föderaalreservi kohtumisega, kus otsustati tõsta intressimäärasid täiendavad 0,75 protsendipunkti. „Sedavõrd kiire intresside tõstmine alates kevadest on agressiivseim rahapoliitika karmistamine USA-s alates 1980ndatest. Investorite esmane reaktsioon värsketele rahapoliitika sõnumitele oli negatiivne,“ nentis Kose. USA peamist börsiindeksit S&P 500 tabas Föderaalreservi intressimäärade tõstmise otsuse tegemise päeval suurim langus alates rahapoliitika karmistamise algusest.

Finantsturgude meelestatus püsis Kose sõnul pessimistlik, kuid pärast USA inflatsiooniandmete avaldamist ilmnes, et tarbijahindade tõus on oodatust rohkem aeglustunud. Tarbijahinnaindeks tõusis 7,7% (eelmisel kuul 8,2%). „See oli kauaoodatud uudis, mis muutis peamiste finantsindeksite suunda. Pärast andmete avalikustamist pöördusid meeleolud finantsturgudel kiirelt positiivseteks, kuna toetust said ootused, et inflatsiooni tipp on saavutatud ja hinnakasvu kauaoodatud alanemine jätkub,“ lausus Kose.

Euroopa makromajanduslik meelestatus oli kuu jooksul aga vaoshoitum. Euroopa Keskpanga presidendi Christine Lagarde’i sõnul on Euroopas suurenenud majanduslanguse oht ja inflatsioon on euroalal endiselt EKP ametlikust eesmärgist rohkem kui viis korda kõrgem. „EKP on juba karmistanud rahapoliitikat rohkem kui kunagi varem,“ nentis Kose. Eelduste kohaselt tõstetakse detsembri keskel toimuval järgmisel istungil baasintresse vähemalt 0,50 protsendipunkti. Viimati tõstis EKP baasintresse oktoobri lõpus 0,75 protsendipunkti võrra.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

28.03.2023 Kinnisvaratehingute maksustamine ja kohtupraktika