Olukord korteriturul: piisavalt kehv, et edasi liikuda ainult paremuse suunas

IllustratsioonElamispindade pakkumishindu kajastav KV.EE indeks on jõudnud 63,7 punkti tasemele. Absoluuthindades tähendab see, et portaali KV.EE keskmise elamispinna ruutmeetri pakkumishind on 13087 krooni.

Veel aasta tagasi oli indeksi väärtuseks 84,8 punkti ja absoluuthinnaks 17413 krooni. Seega on aastaseks indeksi languseks veerand ehk 25%.

Võrreldes indeksi tipuga ja pakkumishindade tipuga 2007. a. aprillis on KV.EE indeksi languseks 41%. Tagasivaatena võibki öelda, et 2007. aastal, mil pakkumihinnad (ja ka tehinguhinnad) asusid langema, oli tegemist aeglase paigaltammumisega.

2008. aastal hinnalangus pisut kiirenes saavutades maksimaalse languse määra 2009. aastal.

Pakkumishindade on siiski oluliselt alla jäänud reaalsete tehinguhindade langusele. Käesoleva aasta jooksul on pakkumishinnad langenud 25%. 2008. aastal oli languseks 16% ja 2007. aasta lõpu hinnad olid samal tasemel, mis aasta alguses.

Reaalsete korteriomandite tehinguhindade langus oli aga oluliselt suurem. Käesoleva aasta numbreid vaadates on tänane hinnatase aastatagusest 30% allpool. 2008. Aasta hinnalanguseks oli 25 ja 2007. aastal 4%.

Seejuures peame muidugi kindlasti arvestama, et pakkumiste ja tehingute struktuur ei ole üksüheses vastavuses.

Võrreldes hindade tipuga on korteriomanditehingute summaarne hinnatase 2007. aasta aprilliga võrreldes kukkunud ümmarguse 50% võrra. Optimistina tuleb öelda, et pool hindadest on siiski veel alles.

Hindade langus on olnud sedavõrd märkimisväärne, et üsna tõenäoliselt on hinnapõhi üsna lähedal. Mõningane hindade langus võib keskmisest raskemates talveoludes veel jätkuda, kuid vaevalt see kümnetesse protsentidesse küündib.

Nii võib jõulueelse kokkuvõttena optimistlikult tõdeda, et meie tänane positsioon korterite hindade osas on piisavalt kehv, et edaspidi võiks olukord ainult paremuse suunas liikuda.

KV.EE Indeksi graafik

KV.EE Indeks

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

13.06.2023 Kinnisvaraturu ülevaade 2023 II kvartal