Pärnu: Uuest aastast hakkavad kehtima uued maamaksumäärad

Pärnu linnavolikogu vähendas elamumaa maksumäärasid viis korda ja säilitas kodualuse maa maksuvabastuse, uued maksumäärad hakkavad kehtima järgmise aasta 1. jaanuarist.

Eelmisel aastal viis maa-amet läbi maade korralise hindamise. Maa väärtus tõusis oluliselt kogu Eestis, Pärnu linnas keskmiselt 5,9 korda.

Kuigi maa väärtus on kordades tõusnud, ei tähenda see maamaksu sama suurt kasvu, sest maamaksuseadusega on maksumäärasid kuni viis korda vähendatud. Volikogu kehtestas alates järgmise aasta 1. jaanuarist Pärnus ja tema osavaldades elamumaa ja maatulundusmaa maamaksumääraks 0,5 ning kõigi ülejäänud sihtotstarbega maade maksustamishinnaks üks protsent maa maksustamishinnast aastas.

Eelmisel aastal riigikogus vastu võetud seadus näeb ette maamaksu tõusu vastu kaitsemehhanismi. Maamaksu järsu tõusu vältimiseks on kehtestatud kümneprotsendiline piirmäär. See tähendab, et maamaks ei saa võrreldes eelmise aastaga suureneda rohkem kui kümme protsenti aastas.

Samuti säilivad 2024. aastal kõik senised maamaksusoodustused ja -vabastused, sealhulgas Pärnu linnas koduomaniku ja represseeritu maksuvabastus. Kogu Pärnu omavalitsuse territooriumilt kogutav maamaksu summa jääb prognoosi kohaselt uuel aastal samasse suurusjärku nagu varasematel aastatel ehk ligikaudu 1,6 miljonit eurot.

Enda maamaksu 2024. aasta prognoosarvutust on kõigil maaomanikel võimalik vaadata maksuameti e-teenuste keskkonnas alates sügisest. Neil, kellel on soov prognoosarvutus ise teha, tuleks leida veebilehelt https://minu.kataster.ee oma maatüki uus maksustamishind ja korrutada see kavandatava maksumääraga (0,5 protsenti elamu- või maatulundusmaal või üks protsenti teiste sihtotstarvete puhul). Kui tulemus on senisest maamaksust suurem, rakendub ülalkirjeldatud kaitsemehhanism ehk eelmise aasta maamaksu summale lisandub kümme protsenti.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

26.09.2023 Kinnisvara müügikoolitus