Rahandusministeerium: Hindade tõus oli viimaste aastate kiireim

RahandusministeeriumStatistikaameti andmetel tõusid septembris eelmise kuuga võrreldes 0,5 protsenti ning aasta varasemaga võrreldes kiirenes hinnatõus 4,4 protsendini. Euroalas kiirenes energiahindade mõjul 2,2 protsendini.

Suvekuudest alates on püsinud kiirena ning oktoobris saavutati viimase kuue aasta kõrgeim tase nii Eestis kui ka euroalal laiemalt. Valdavalt on selle taga kiirelt tõusnud naftahinnad, mis kerkisid oktoobri alguses nelja aasta kõrgeimale tasemele – 85 dollarini barreli kohta – Iraanile kehtestatud sanktsioonide mõjul.

Eestis oli hinnatõus laiapõhjalisem, sest lisaks naftale on hindu kergitanud ka teised energiatooted nagu elekter, küttepuud ning alanud küttehooaja algusest ka kaugkütte kallinemine Tallinnas. Lisaks on kiirenenud teenuste hinnatõus ning jätkuvalt panustavad inflatsiooni maksumeetmed. Kuigi elektri börsihind on augustikuiselt kõrgtasemelt mõnevõrra taandunud, on elektriarve kodudes ligi 12 protsenti suurem kui aasta tagasi. Küttepuude hindu hoiab kõrgena toorainepuudus, mistõttu on aastaga tõusnud ligi neljandiku võrra.

Teenuste kiirenes oktoobris ligi 5 protsendini, aga valdavalt on selle taga kõikuvad lennupiletite hinnad. Lennupiletid olid koguni 64 protsenti kallimad kui aasta varem. Vaadates teenuseid ilma selle komponendita, oleks teenuste hinnatõus 3 protsendi lähedane ehk sarnane varasemate kuudega. Tegu on koolivaheajast tingitud kõrgemate hindadega, mida aga mullu sügisel hindadesse ei lisatud.

Arvestades hiljutist naftahinna alanemist ning ajutise iseloomuga transporditeenuste mõju nagu lennupiletite kallinemine, jääb oktoobri 4,4-protsendiline aasta kõrgeimaks. Inflatsiooni aeglustumist võib oodata järgmise aasta keskel, kui energiatoodete hinnatõus peaks taanduma. Lisaks väheneb järgmisel aastal ka maksumeetmete mõju.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC