Riigi Kinnisvara: Eesti Taimekasvatuse Instituudi Jõgevamaa teraviljade aretuskeskus sai nurgakivi

Riigi Kinnisvara / RKASAretuskeskusele asetasid nurgakivi maaeluminister Tarmo Tamm, Riigi Kinnisvara aktsiaseltsi juhatuse esimees Kati Kusmin, Eesti Taimekasvatuse Instituudi direktor Mati Koppel, Jõgeva vallavolikogu esimees Raivo Meitus ning AS Ehitustrusti juhatuse esimees Kaido Somelar.

„Jõgeva aretuskeskuse rajamine aitab suurendada taimekasvatuse instituudi katse- ja analüüsivõimet ning kiirendada Eesti kliimasse sobivate sortide aretamist,“ ütles maaeluminister Tarmo Tamm. „Mul on hea meel, et riigieelarvest eraldati investeeringuks 3,1 miljonit eurot, sest keskuse toel kasvab Eesti teraviljakasvatuse konkurentsivõime ja suureneb toidusektori ekspordipotentsiaal.“

Riigi Kinnisvara AS, Ehitustrust AS ja OÜ Tallina Ehitustrust sõlmisid ehituslepingu Eesti Taimekasvatuse Instituudi teraviljade aretuskeskuse ehitamiseks Jõgevamaale. Teraviljade aretuskeskuse ehitustööde maksumuseks on ligikaudu 1,8 miljonit eurot, hoone on projekteerinud BOA OÜ arhitektid.

Riigi Kinnisvara juhatuse esimees Kati Kusmin tõdes, et on hea meel olla osaline Eesti Taimekasvatuse Instituudi töö teostamiseks vajaliku keskkonna loomisel. „Uus rajatav hoone on algus Jõgevamaa Taimekasvatuse Instituudi edasiste arengute teel. Eesmärk on Instituudiga koos nende kinnisvara keskkonda arendada ning läbi selle parendada kogu kompleksi logistikat ning töötingimusi. Leian, et uue hoone rajamisega edendatakse ka uute töökohtade loomist Jõgeva alevikku.“

Kinnistul paiknev olemasolev vana katlamaja lammutatakse, selle asemele rajatakse tänapäevastele tingimustele vastav heintaimede ja teraviljade aretuskeskus. Säilitamaks kinnistu varasemat olemust ja tähtsust kohalikule kogukonnale, rekonstrueeritakse kinnistul paiknev vana katlamaja korsten. Ehitustööd on plaanis lõpetada 2019. aasta sügisel.

Eesti Taimekasvatuse Instituudi direktor Mati Koppel sõnas: „Valmivast hoonest võidavad nii töötajad, kellel saavad olema senisest tunduvalt paremad, kaasaegsed töötingimused, instituut, kellel tööde korraldamine on ühtses hoones lihtsam ja odavam, oma põhiklientidele põllumeestele suudame kaasaegse sisustusega laborites aretada senisest paremaid sorte, uus nägus hoone ilmestab kohalikku elukeskkonda ja seeläbi võidab ka kohalik kogukond.“

Täna on Eesti Taimekasvatuse Instituudi hooned mööda Jõgeva alevikku laiali, uus hoone võimaldab kõik katsepõldudelt kogutud heintaimede ja teravilja saagiga tehtavad toimingut ühte kohta koondada. Uues aretuskeskuses on koos nii kuivati, ladu kui ka laborid. Eesti Taimekasvatuse Instituudi teadus- ja arendustegevuse eesmärgiks on toetada põllumajandustootmise efektiivsust ja konkurentsivõimet, vähendada põllumajanduse keskkonnamõju ja aidata kaasa elurikkuse säilitamisele.

„Terve sajandi on meie sordiaretajad hoidnud oma tööga Jõgevat maailma teaduskaardil. Mul on hea meel, et teadlased saavad peagi nüüdisaegsed töötingimused,“ sõnas Jõgeva vallavolikogu esimees Raivo Meitus.

Uue teraviljade aretuskeskuse ehitusega on käimas ka kunstikonkurss. Kunstikonkursi raames otsitakse avalikku ruumi rikastavat taiest, mis lähtuks aretuskeskuse arhitektuursest lahendusest ja ümbritsevast keskkonnast. Otsitav kunstiteos võiks olla skulptuur või installatsioon, kavandite esitamise tähtaeg on 21. märts 2019 kell 12.00.

AS Ehitustrusti juhatuse esimees Kaido Somelar lisas, et Jõgeva asub Eesti põllumajanduse tuiksoonel ja seda enam on Ehitustrustil hea meel oma panus anda piirkonna arengule. „Eesmärk on ju alati, et lõpptarbija rahul oleks ja täna me ka nii töötame,“ ütles Kaido Somelar.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

28.03.2023 Kinnisvaratehingute maksustamine ja kohtupraktika