SEB uuring: noored säästavad peamiselt kodu ostmiseks ja investeerimishuvi on säilinud

SEB PankEesti noortest 77% säästab igakuiselt ning seda peamiselt koduostu sissemakseks. Investeerimisega tegeleb veidi alla poole 18–29-aastastest noortest, näitab SEB korraldatud uuring.

Noored mehed säästavad veidi rohkem kui naised, vastavalt 82% ja 74% ning säästuvõime kasvab vanuse lisandudes. Kui Lõuna-Eesti noortest paneb igakuiselt raha kõrvale 61%, siis Tallinnas ja Harjumaal on neid 77% ning Põhja- ja Kesk-Eesti maakondades 83%.

Raha säästavatest noortest kogub 39% oma kodu sissemakseks, 30% reisimiseks, 16% auto ostmiseks ning 15% pensioniks. Kui naiste puhul on selge eelistus oma kodu ostuks säästmine (43%), siis meeste puhul on samal pulgal kodu ja reisimine (35%). Noored vanuses 18-19 säästavad peamiselt õppimiseks (39%), kuid järgmistes vanuserühmades kuni 29. eluaastani eelistatakse arusaadavalt säästmist kodu ostmiseks.

Investeerimisega tegeleb 44% küsitletud noortest ning nende seas on selge eelistus aktsiad (69%), millele järgnevad investeerimisfondid ja kolmanda samba pensionifondid (45%) ning krüptoraha (29%). Aktsiaid eelistavad nii naised kui ka mehed, kuid näiteks krüptosse paigutavad mehed raha palju sagedamini (vastavalt 36% ja 22%).

„Arusaadavalt on eriti töötavatele noortele oluline raha kogumine oma kodu ostmiseks. Sealjuures on rõõmustav näha, et pensioniks kogumist peetakse sama oluliseks kui auto muretsemist. Võib eeldada, et pensioniks säästmise populaarsus aegamööda suureneb. Ka investeerivate noorte puhul torkab silma, et kolmanda samba fondid kuuluvad populaarsemate investeeringute sekka,“ ütles SEB eraklientide segmendi müügijuht Victoria Tkatš.

Noortest 21% säästab 5-10% oma igakuisest sissetulekust, 18% paneb kõrvale kuni 5% sissetulekust ning 17% üle 20% kuu tuludest.

SEB korraldatud uuring toimus 2022. aasta novembris. Uuringu viis läbi Norstat ja kokku vastas Eestis 414 noort vanuses 18–29 aastat.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

09.02.2023 Kuidas edukalt kliendisuhtlust juhtida?