Pensionifondide investeeringud rendikinnisvarasse

SwedbankRaha paigutamine kinnisvarasse on Eesti inimeste hulgas laialt levinud, seda kinnitavad nii makrotasandi näitajad kui ka inimeste hulgas tehtud küsitlused. Nii näiteks investeerisid Eesti elanikud aastatel 2004–2012 Eurostati andmetel kinnisvarasse keskmiselt 10,5% oma kasutatavast tulust. Seda on üle poole rohkem kui näiteks Lätis ja Leedus ning ka rohkem kui mitmes oluliselt jõukamal elujärjel olevas vana Euroopa riigis.

Swedbanki eraisikute rahaasjade teabekeskus korraldas 2013. aastal kinnisvara- ja säästuteemalised uuringud. Nendest selgus, et peaaegu pool vastanuist peab kinnisvara tulusaimaks investeerimise võimaluseks ning üle kolmandiku vastanuist on pensionipõlve kindlustamiseks soetanud kinnisvara.

Eesti pensionifondid on kinnisvarasse investeerinud keskeltläbi vähem kui vana Euroopa fondid. Näiteks Hollandis, Taanis ja Soomes, kus pensionisüsteemil on pikk ajalugu, on pensionifondid paigutanud kinnisvarasse kohati koguni 15% oma portfellidest. Mitmes riigis on pensionifondid läinud isegi nii kaugele, et on asutatud eraldi ettevõtted, mis pensionifondide raha kinnisvaraturule paigutavad.

Pensionifondide kinnisvarainvesteeringud kasvavad

Kuna paljude riikide keskpangad on võtnud ette rahatrüki, on globaalsete finantsvarade hinnad kerkinud kõrgele. Eriti tugevalt on seda näha võlakirjaturgudel, kus intressimäärad on juba kohati negatiivsed. Seetõttu on investorid (sh pensionifondid) kogu maailmas hakanud otsima püsivat tulu toovatele võlakirjadele alternatiive. Korralikku renditulu andev ärikinnisvara on siin üheks näiteks.

Eesti turul on odav laenuraha juba väiksematesse ärikinnisvara objektidesse jõudnud ning nende hindu tugevalt kergitanud. Seetõttu oleme otsustanud minna Swedbanki pensionifondidega üle 10 mln eurose tehingumahuga kinnisvaraobjektide turule, kus nõudlus ja hinnatõus on olnud väiksemad, kuid samas on ka riski vähem. Partneriks kinnisvarasse investeerimisel oleme valinud Eften Capitali, millel on pikk ja usaldusväärne kogemus Balti riikide ärikinnisvara turul.

Veebruari alguses sai meie fondide esimeseks kinnisvarainvesteeringuks üle mitme aasta Radissoni hotell Tallinna kesklinnas. Swedbanki pensionifondid plaanivad jätkata investeerimist tugeva rendituluga stabiilsetesse ärikinnisvara objektidesse. Investeerides koos Swedbanki Läti ja Leedu pensionifondidega, saame teha tehinguid, mis jäävad paljudele teistele investoritele, sh väiksematele pensionifondidele, kättesaamatuks.

Kristjan Tamla
Swedbanki Investeerimisfondide juhatuse esimees

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

28.03.2023 Kinnisvaratehingute maksustamine ja kohtupraktika