Selgus Rakvere Pika tänava ja seda ümbritseva linnaruumi arhitektuurivõistluse võitja

RakvereRakvere Pika tänava ja seda ümbritseva linnaruumi arhitektuurivõistlusele esitatud tööde seast tunnistati parimaks AS Amhold ning KARISMA arhitektid OÜ ühine võistlustöö märgusõnaga „Pikk muuseum“. Töö autorid on Risto Parve ja Kai Süda, kes pälvisid esimese preemia suurusega 6000 eurot.

„Pika arutelupäeva lõpuks leidsime esitatud tööde seast idee, mida tahaksime tehnilise projekteerimise käigus edasi arendada,“ sõnas Rakvere linnapea Mihkel Juhkami. „Võidutöö „Pikk muuseum“ autorid on visandanud kvalitatiivselt uue tänavaruumi, mis samas austavalt ja tähelepanu osutavalt on suhtlemas kõige ajaloolise ning aegade jooksul rajatuga.“

Žürii otsustas anda ideekavandile “Pikk muuseum” peapreemia kui kõige terviklikuma ning Rakvere linnaruumi uut kvaliteeti loova lahenduse eest. Sümpaatne on idee tekitada tänavatasandi lahendamise teel majadele lihtne nüüdisaegne taust, mis tõstab tänavat ääristava arhitektuuripärandi esile ja väärtustab ajaloolist keskkonda. Töö lähtub väljakuesteetikast, mis võimaldab liikuda ka autodel, kuid annab eesõiguse jalakäijaile – liikluse nihutamine tänava ühte serva, jättes teisalt suure osa tänavast samasse tasapinda, võimaldab kasutada ruumi väga mitmekesiselt. Žürii hinnangul oli võidutöö pakutud lahenduste seas ainus, mis pööras tähelepanu ka Pika tänavaga risti olevale teljele, mis viib linnusest keskväljakule ning pakkus sellele kontseptuaalse lahenduse. Parkali tänava ristmikul oleva väljaku läheduses ära on kasutatud olemasolevate varemete müürid, kuhu on kavandatud turismiinfopunkt ja kohvikuruumid.

Peale võidutöö valis žürii välja veel kaks preemiasaajat. Teise preemia (4500 eurot) vääriliseks tunnistati töö märgusõnaga „Tark tänav“, mille autorid on Toomas Paaver, Edgar Kaare, Terje Ong, Liina Einla, Timo Saabas ja Kristofer Soop arhitektuuribüroodest OÜ Linnalahendused, OÜ TajuRuum ja AS Kobras ja kolmas preemia (3500 eurot) läks kavandile märgusõnaga „Pikk galerii“, autoriks Villem Tomiste arhitektuuribüroost OÜ Stuudio Tallinn. Ergutuspreemia (2000 eurot) pälvis kavand märgusõnaga „Siluett“, autorid Gianfranco Franchi, Chiara Tesi ja Rea Sepping Itaalia arhitektuuribüroost Franchi + Associati.Preemiad kogusummas 16 000 eurot maksab välja Rakvere Linnavalitsus.

Tegemist oli seitsmenda võistlusega „Eesti Vabariik 100“ arhitektuuriprogrammi „Hea avalik ruum“ raames, mille tulemused on selgunud.

Avatud ideekonkurss korraldati ruumilise lahenduse leidmiseks Rakvere ajaloolisele Pikale tänavale ja seda ümbritsevale linnaruumile, eesmärgiga koostada lahenduse alusel tänava ehitusprojekt. Võistluse ala asub kogu Pika tänava ulatuses Tallinna tänavast kuni Kunderi ja Tammiku tänavani ning lõppeb Juhan Kunderi monumendi skvääriga. Rakvere Pika tänava avaliku ruumi lahendus on kavas välja ehitada EV 100 programmis hiljemalt aastaks 2020.

Arhitektuurivõistlus toimus „Eesti Vabariik 100“ arhitektuuriprogrammi „Hea avalik ruum“ raames, mille eesmärk on riigi 100. sünnipäevaks taasaktiveerida Eesti suuremates keskustes olulised keskusepiirkonnad. Avaliku ruumi organiseerimise, atraktiivseks ja kogemuslikuks muutmisega luuakse inimestele võimalus ja põhjus seda ruumi rohkem kasutada.

„Eesti Vabariik 100“ arhitektuurivõistlusi rahastab Riigikantselei ja korraldab Eesti Arhitektide Liit koostöös 14 kohaliku omavalitsusega. Järgmisena lõppevad sügisel Kuressaare ja Pärnu keskväljakute võistlused. „Hea avalik ruum“ programmi arhitektuurivõistlused toimuvad kuni 2016. aasta kevad-talveni.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.06.2023 Kinnisvara ABC