Statistikaamet: Tööstusettevõtted on kriisist taastumas

StatistikaametStatistikaameti andmetel tootsid tööstusettevõtted mais 16% rohkem toodangut kui eelmise aasta samas kuus. Toodang suurenes energeetikas 7% ja töötlevas tööstuses 18%, mäetööstuses aga vähenes 13%.

Tööstus on suurim majandussektor ja majanduskasvu oluline vedaja. Tööstustoodangu indeks hõlmab kolme valdkonna ehk mäetööstuse, energeetika ja töötleva tööstuse majandusnäitajaid.

Statistikaameti analüütik Helle Bunder tõdes, et eelmise aasta mai oli töötlevas tööstuses koroonapandeemia tõttu kõige suurema mahtude vähenemisega kuu. „Madala võrdlusbaasi tulemusel on töötleva tööstuse toodang aastaga kasvanud 18,5%,“ kommenteeris Bunder.

Tootmine suurenes kõikidel töötleva tööstuse tegevusaladel. Sarnaselt aprillile näitasid suurema osatähtsusega tööstusharudest kasvu puidu töötlemine (17,6%) ja metalltoodete (20,6%), põlevkiviõli (16,6%), keemiatoodete (12,2%), mööbli- (35,6%) ning ehitusmaterjalide (27,8%) tootmine. Mahud suurenesid ka elektroonikaseadmete (1,0%) ja toiduainetööstuses (3,1%).

Töötleva tööstuse toodangust 66% müüdi välisturule, ekspordi osatähtsus oli suurim farmaatsia ning arvutite ja elektroonikaseadmete tootmises. Korrigeerimata andmetel kasvas toodangu müük ekspordiks võrreldes mulluse maiga 31% ja müük siseturule 21%.

Sesoonselt korrigeeritud andmetel toodeti mais võrreldes aprilliga tööstuses 2% vähem toodangut, töötleva tööstuse mahud jäid aga samale tasemele.

Energeetika valdkonnas suurenes elektri tootmine koguseliselt (MWh) võrreldes eelmise aasta maiga 39%, samas soojuse tootmine vähenes 5%.

Tööstustoodangu indeksi koostamiseks kogub ja analüüsib statistikaamet andmeid majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

25.01.2022 Üürikoolitus