Statistikaamet: Tootjahinnaindeks tõusis 0,7%

StatistikaametTööstustoodangu tootjahinnaindeks, mis iseloomustab Eestis nii koduturule kui ka ekspordiks valmistatud tööstustoodete hindade muutust, tõusis 2020. aasta detsembris võrreldes novembriga 0,7% ja 2019. aasta sama kuuga võrreldes samuti 0,7%.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Eveli Šokmani sõnul mõjutas detsembri tootjahinnaindeksit novembriga võrreldes enim hinnatõus elektrienergia ja elektroonikaseadmete tootmises ning puidutöötlemises. „Vastupidist mõju avaldas toiduainete tootmise, mäetööstuse ning joogitootmise hinnalangus,“ täpsustas Šokman.

Võrreldes 2019. aasta detsembriga mõjutas indeksit kõige enam hinnatõus elektroonikaseadmete ja elektrienergia tootmises ning puidutöötlemises. Samuti mõjutas indeksit hinnalangus kütteõlide, toiduainete ning paberi ja pabertoodete tootmises.

Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi muutus tegevusala järgi, detsember 2020
Tegevusala EMTAK 2008 järgi November 2020 –
detsember 2020, %
Detsember 2019 –
detsember 2020, %
KOKKU 0,7 0,7
Töötlev tööstus 0,3 -0,1
Mäetööstus -0,8 5,8
Elektrienergia, gaasi, auru ja konditsioneeritud õhuga varustamine 6,2 8,7
Veevarustus, kanalisatsioon 0,2 0,5

Ekspordihinnaindeks kasvas detsembris võrreldes novembriga 1,4%. Hinnatõus sai osaks elektrienergia, naftasaaduste ja elektroonikaseadmete tootmisele. Kõige rohkem langesid joogitootmise, elektriseadmete ja mööblitootmise hinnad. Võrreldes 2019. aasta detsembriga vähenes ekspordihinnaindeks 2,6%.

Impordihinnaindeks suurenes detsembris võrreldes eelmise kuuga 0,8%. Enim tõusid hinnad elektrienergia, naftasaaduste ja põllumajandussaaduste tootmises. Hinnalangust vedasid nahktoodete ja jalatsite ning toiduainete tootmine. Võrreldes 2019. aasta detsembriga langes impordihinnaindeks 5,4%.

Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi ning ekspordi- ja impordihinnaindeksi andmeid kogub ning analüüsib statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Vaata ka hindade valdkonnalehte.

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC