Vanalinn sai pärli võrra rikkamaks

Ehtsate pärlite kohta on teada, et nad tuhmuvad kui neid ei kasutata ega hooldata. Samamoodi on ka ehtsate ajalooliste hoonetega.

UNESCO pärandisse kuuluv Tallinna vanalinn on saanud rikkamaks kaunilt restaureeritud imposantne Pärli majaga, mis taas-avati möödunud aasta 30 novembril. 15 korterit ja 5 äripinda sisaldav elegantne hoonete ansambel paikneb Toompead all-linnaga ühendava Pika jala väravatorni vastas nurgakinnistul. Hoonetekompleks Nunne 2/Lai 2/Pikk 1 paikneb kunagises jõukate linnakodanike ja kaupmeeste elukvartalis. Restaureerimise käigus on üldjoontes säilitatud hoonestuse ajaloolised gabariidid ja maht. Interjöörides, nii korterites kui alumiste korruste restoraniruumides, on säilitatud ja eksponeeritud rohkesti keskaegseid ehitusdetaile. Oma koha on leidnud ajaloolised mantelkorstnad, massiivsetest palkidest ukselengid, raidkivist põsega uks ja raidkivist kaev hoone keldrikorrusel ja ka seinatahveldised. Hoone alumistel korrustel paiknevad äri- ja restoraniruumid ning ülemistel korrustel kaunite vanalinna-vaadetega stiilsed korterid.

Pärli maja ajaloost

Kinnistut on ajaloolistes ürikutes esmakordselt mainitud aastal 1364 – vanades pärimiskirjades aastast 1392 esineb nimetus “nurgamaja Pikajala ees”. Tõenäoliselt toimus kinnistul paikneva mitme hoone ühendamine veidi enne 1772 aastat, sest sel ajal räägivad ajalooarhiivis säilinud dokumendid “värskelt valminud elamust”. Hiljem, 18. sajandil on hoonetekompleksis läbi viidud ulatuslikum ümberehitus, mida tõendab 1825.aastal Revali (Tallinna) Garnisoni Insenerikomando poolt teostatud tänavaseina joonis, millel kogu hoonestik on vaadeldav praegustes gabariitides ning tänaseni säilinud barokse aknarütmiga.
Restaureerimistööde käigus konstruktsioonides avastatud mitmete ajalooliste ehitusdetailide fragmentide põhjal võib järeldada, et tegemist ei ole tüüpilise diele-dornse ehitisega, vaid mingi nurgahoone eritüübiga.

Ajaloolise hoone restaureerimine

Ajaloolise hoone restaureerimine nõuab mitte ainult ettevõtlikkust, vaid ka tugevat missioonitunnet. Missioon ajaloolise ehitise taastamisel on seotud suures osas loomisprotsessiga ja põhineb soovist (taas)luua ja säilitada aegumatu nii praegusele kui tulevastele põlvedele.
Iga ajaloolise hoone taastaja peab arvestama paindliku eelarvega, mis üldjuhul kaldu kasvamise suunas. Peab ka arvestama üllatustega, mis kaasnevad vanade müüride avamisega. Seetõttu on kindlasti raskem määratleda ka täpset ehitustööde lõpptähtaega, sest tööde lõplik teostus seotud just võimalike ootamatute ajalooliste detailide üllatuslike leidudega, mis üldjuhul nõuavad põhjalikumat täiendavat uurimist ja nõuetekohast säilitamist.

Lisaks tavalisele dokumentatsioonile nagu ehitusprojekt ja ehitusluba, on ajaloolise hoone taastamisel vajalikud mitmed muud kooskõlastused. Samuti on järelvalve rangem ning toimub koos Muinsuskaitseametiga.

Enne ajaloolise hoone või muinsuskaitseala territooriumil paikneva hoone rekonstrueerimisprojekti koostamist on vajalik Muinsuskaitseameti poolt restaureerimiseks ja ümberehituseks väljastatud eritingimused. Nende väljastamiseks on eelnevalt vajalikud hoone konstruktsioonide avamistööd, arhitektuurajalooline ning projekteerimiseks vajalike konstruktsioonide fikseerimised.

Kõik ehitise detailide ja konstruktsioonide konserveerimistööd tuleb viia läbi vastavalt muinsuskaitse spetsialistide poolt ettekirjutatud ja heakskiidetud metoodikale. Fassaadide ja arhitektuuriajalooliselt oluliste hoone osade restaureerimine tuleb teostada muinsuskaitsega kooskõlastatud materjalide ja tehnoloogiaga.

Kõik ehitise käigus ettetulevad võimalikud projektimuudatused ning kõrvalekaldumised tuleb samuti kooskõlastada muinsuskaitsega.

Pärli maja aadress – Nunne 2/Lai 2/Pikk 1, Tallinna vanalinn

  • Pärli maja restaureerimistööde tellija – Kodukolde Kinnisvara OÜ
  • Pärli maja remondi-restaureerimistööde projekti autor – Inrestauraator Projekt OÜ
  • Ehitustööde peatöövõtja – Tarrest LT OÜ
  • Sisekujundus – AS Vaikla Disain
  • Akende restaureerimine – Ajanägu OÜ
  • Muinsuskaitse järelvalve – A. Pantelejev
  • Müügikorraldus – Rime Kinnisvara

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

67 + = 76

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

30.05.2022 Kinnisvaraturu ülevaade 2022 II kvartal