Veeriku ostukeskus läheb osaliselt üle päikeseenergiale

Capital MillVeeriku ostukeskus paigaldas hoone katusele üle viiesaja päikesepaneeli ning loodab edaspidi katta vähemalt neljandiku oma elektrivajadusest päikeseenergiaga.

«See on roheline mõtlemine,» põhjendas päikeseenergia kasutuselevõttu möödunud aasta detsembris ostukeskuse omandanud OÜ Capital Mill investeeringute juht Kristjan Kivipalu. Enne seda kuulus hoone osaühingule Axis UPI, mille tütarfirma OÜ Transgreen jäi keskust uuelt omanikult edasi üürima.

Transgreeni juhataja Igor Piho sõnul paigaldati ostukeskuse katusele üle viiesaja päikesepaneeli ning uus energiajaam käivitatakse lähema paari nädala jooksul. «Otsustasime oma ettevõtetes hakata rohkem kasutama taastuvenergiat eelkõige mõtteviisist lähtudes, pikemas perspektiivis ka mõeldes kokkuhoiule ja loodussäästlikkusele,» lausus ta.

Garantii 20 aastat

Paneelide valikul lähtus ettevõte eelkõige tehnilistest näitajatest, tootja usaldusväärsusest ja garantiitingimustest. «Tootjafirma Hyundai annab paneelide tootlikkusele 20-aastase garantii,» lausus Piho. Tema sõnul peaks neli paneeli tootma umbes 1000 kWh energiat aastas ehk keskuse energiavajadusest peaks paneelidelt saadav energia katma ligikaudu neljandiku.

Piho rääkis, et paneelidest toodetav elekter tarbitakse suures osas kohapeal ning kui väga päikesepaistelisel päeval tekib ülejääk, suunatakse see üldisesse elektrivõrku. Katusele paigaldatud paneelid ei järgi päikese liikumist, vaid on suunatud lõuna poole.

«Eks me jälgime, kuidas päikesepaneelid end Eestis tõestavad. Kui paneelide tootlikkus vastab tehnilistes andmetes lubatule ning meie kogemus kinnitab Eestis varem tehtud mõõtmisi, siis arvatavasti jätkame ka tulevikus investeerimist taastuvenergia projektidesse,» lausus Piho.

Lisaks Veeriku ostukeskusele ostis Capital Mill möödunud aasta lõpus veel Jaamamõisa Selveri hoone ning Jõe keskuse. Päikesepaneelid plaanitakse paigaldada ka Jaamamõisa Selveri katusele.

Keskus laieneb

Tänavu plaanib ettevõte alustada Veeriku ostukeskuse laiendamist. «Praegu käivad veel Selveriga läbirääkimised ja pärast seda läheb kohe kopp maasse. Selle aasta lõpuks peaks olema juurdeehitise kõrgus käes ja järgmiseks kevadeks laiendus valmis,» rääkis Kivipalu.

Planeeringu järgi tuleb juurdeehitis kahekorruseline ning suurema osa sellest võtab enda alla laienev Selver. «Selver võtab suurema osa, aga juurde tuleb veel pisikesi pindasid ja ka üks suurem, 500-ruutmeetrine kaubanduspind,» lausus Kivipalu.

Hoone teisele korrusele tulevad teenindavad ja tehnilised ruumid. Krundile on planeeritud kaks juurdepääsu: Vitamiini ja Näituse tänavalt. Ostukeskuse parklatesse rajatakse 130 parkimiskohta sõidukitele ja 34 jalgratastele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

90 − = 85

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

18.10.2021 Üürikoolitus