Ajaloorubriik: Heinamaast kultuuritempliks

Salme kultuuripaleeTänase Salme kultuurikeskuse eelkäija Jaan Tombi nimeline Kultuuripalee asutati nõukogude võimu poolt 1940. aastal. Kultuuripalee esimeseks koduks oli Mustpeade maja.

1950. aastate keskel hakati kavandama kultuuripaleele uut hoonet. See otsustati rajada Kalamajja ajaloolise Lausmanni heinamaa kohale 1930. aastatel rajatud kauni Salme pargi südamesse

Stalinistlikus stiilis kultuuripalee esimene projekt valmis 1954. aastal, kuid ehitustööde alguseks oli see juba aegunud. Uus hoone otsustati ehitada 1956. aastal valminud Riia raudteelaste kultuurimaja projekti järgi. Lätlaste projekti kohandasid arhitektid P.Härmson ja K.Luts. Uhke neoklassitsistlik hoone, mis oma stiililt meenutab Hitleri ihuarhitekti Albert Speeri pompööset loomingut, avati 1965. aastal.

Pärast Eesti taasiseseisvumist nimetati keskus asukoha järgi ümber Salme kultuurikeskuseks. Hoone on läbinud remondi ja täna tegutseb seal arvukalt huviklubisid, ringe ja stuudioid. Kultuurikeskuse 800-kohaline suur saal on sobiv koht teatrietenduste tegemiseks. Keskuse juures tegutseb 1947. aastast ka oma teater.

Salme kultuuripalee

Artikli autor: Jaak Juske
Allikas: http://jaakjuske.blogspot.com/

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

69 + = 74

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!