Eesti Pank: Inflatsiooni kiirenemine jätkub suveni

Eesti PankViimastele kuudele iseloomulik hinnakasvu kiirenemine jätkus märtsis. Tarbijahindade 1,1protsendilist tõusu mõjutas enim elektrihinna tõus (18% kallim kui eelmise aasta märtsis), mis andis koguinflatsioonist üle poole ehk 0,6 protsendipunkti. 

Märtsis oli Eestis veel väiksem kui euroalal keskmiselt, kus tarbijahindade aastakasv ulatus 1,3 protsendini. Euroala teiste riikidega võrreldes püsib Eestis nii üürihindade kui ka majutusteenuste hindade langus kiire, olles aastaga odavnenud vastavalt 9 ja 8 protsenti. Turismiteenustest kallinesid märtsis mõnevõrra pakettreisid ja lennupiletid.

Lähikuudel hakkab hinnakasvu tõukama nafta maailmaturuhindade suur kõikumine. Naftahind hakkas koroonakriisi alguses möödunud aasta teises kvartalis märkimisväärselt langema. Praeguseks on nafta hinnatase maailmaturul kerkinud ja kiirendab tarbijahindade aastakasvu. Kuna energiahindade osakaal on meie tarbijakorvis suurem kui euroala riikides keskmiselt (vastavalt 12 ja 9 protsenti), siis on ka naftahinna kõikumine Eestis tuntavam.

Panga prognoosi järgi kiireneb lähikuudel 2 protsendi lähedusse ja ületab sellega euroala keskmist hinnakasvu. Käesoleva aasta keskmiseks hinnakasvuks kujuneb keskpanga prognoosi järgi 1,6 protsenti.

Panga kõneisikute pildid on Eesti Panga fotopangas.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

17.05.2022 Kinnisvara arendusprojekti juhtimine