Eesti Pank: Inflatsioonisurve tugevneb väliskeskkonna tõttu

Eesti PankSuurema osa 3,6protsendilisest aastasest hinnakasvust põhjustas mootorikütuste ja elektrihinna tõus. Kuine hinnakasv oli mais kiire ja laiapõhjaline, ulatudes 0,9 protsendini.

Hinnakasvu kiirenemine annab märku väliskeskkonnast tuleva inflatsioonisurve tugevnemisest, aga ka majanduse kasvuhoo kiirenemisest. Energiahindade 14protsendilisele kallinemisele lisandus maikuus uue tegurina püsikaupade 4,9 protsendi suurune hinnatõus. Püsikaupade hulgas kallinesid peamiselt transpordivahendid, kodusisustus ja koduelektroonika. Osa kaupade laovarud on suure nõudluse tõttu ammendumas ja logistikaprobleemide tagajärjel on kallinenud transport Aasia riikidest. Võib siiski eeldada, et tootmis- ja tarneraskused on ajutised ning leevenevad peagi.

Eesti Konjunktuuriinstituudi viimaste kuude uuringud on näidanud, et ka kohalike tööstusettevõtete inflatsiooniootused on võtnud kiirelt suuna üles. Töötlevas tööstuses ja ehituses on tootmist takistavate tegurite hulgas esikohal materjalide puudus.

Teenuste aastane hinnakasv kiirenes mais 2,5 protsendini, kuid see tulenes peamiselt lasteaia kohatasude soodustuse lõppemisest.

Hinnakasv aeglustub lähikuudel energiahindade kõrgema võrdlusbaasi tõttu. Teisel poolaastal hakkab hinnakasvu panustama toiduainete kallinemine ning majutusteenuste ja üürihindade tõus kriisieelsele tasemele.

Eesti Panga kõneisikute pildid on Eesti Panga fotopangas.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC