Eksperdid: odavam on kortermaja renoveerida kui õhku kütta

ERR / Eesti RahvusringhäälingEestis vajab renoveerimist enam kui 13 000 kortermaja, kuid keskmise korteriühistu remondifond jääb mõne tuhande euro piiresse. Ekspertide sõnul peaksid halvemas seisus kortermajade elanikud ise initsiatiivi üles näitama.

KredExi eluaseme ja energiatõhususe divisjoni juhi Triin Reinsalu sõnul lammutamiseks enamjaolt siiski põhjust pole. “Konstruktsioonid on üks osa, millele tõepoolest saab kindel olla. Aga mis on probleemiks, on nende majade energiakasutus ja kindlasti on probleemiks nende majade mugavus.”

Odavam on renoveerida, kui iga aasta näiteks kolmandiku osas atmosfääri kütta. Teiseks on mugavuse küsimus: lifte pole, trepikojad on väga kitsad ja köögid on liiga väikesed. Kuid on ka maju, mis on lootusetus seisus.

Kinnisvarakool OÜ omanik Tõnu Toompark märkis, et mahalammutamise oht puudutab eelkõige ääremaadel asuvaid linnu nagu Valga, Kohtla-Järve, kus tühjasid või pooltühjasid maju on üksjagu.

KredExi sõnul elanikel maja renoveerimiseks raha pole – keskmise korteriühistu remondifond on paar tuhat eurot. Kuigi KredEx on kortermajade taastamiseks eraldanud üle 100 miljoni euro, peab initsiatiiv tulema elanikelt endilt.

“Igaüks peab oma kinnisvarasse ise investeerima. See on alati nii olnud ja alati see nii ka jääb. Küll aga on tänaseks suutnud riik välja arvutada, et suuremahulised investeeringud ka sellesama vana elamufondi parandamiseks toovad tagasi arvestatava osa maksutulu,” selgitas Domus kinnisvara juhatuse liige Ingvar Allekand.

KredEx aitab korteriühistut pangalaenu võtmisel. Selle otsuse tarvis on vaja elamu poolte korteriomanike heakskiitu.

Jürgen Klemm

http://uudised.err.ee/v/majandus/b683c03d-2310-47ef-ba17-d06ac9ad9025/eksperdid-odavam-on-kortermaja-renoveerida-kui-ohku-kutta

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC