Elamispindade pakkumishindade langus hakkab peatselt kiirenema

Illustratsioon

Elamispindade pakkumishindu kajastav KV.EE Indeks on jõudnud 75,1 punkti tasemele. Tegemist on indeksi järjekordse iganädalaselt madalama tasemega juba viimase aasta jooksul. (Tõsi – erandina ühel nädalal on indeks olnud ka 0,24% võrra eelmisest nädalast kõrgemal tasemel.)

KV.EE Indeksi aastaseks languseks on 23%. Võrreldes indeksi tipphetkega aprillis 2007. a. on indeks langenud 30% võrra.

Absoluuthindades on tänase keskmise elamispinna ruutmeetri pakkumishind portaalis KV.EE 15 400 krooni. Aasta tagasi oli keskmine elamispinna ruutmeetri pakkumishind 20 100 krooni ning tipphetkel 22 300 krooni.

Võrdlusena olgu toodud, et korteriomandite reaalsed tehinguhinnad olid maa-ameti andmetel märtsis 2009. a. 10 000 krooni ruutmeetri eest, aasta tagasi märtsis 16 600 krooni ning tipphetkel aprillis 2007. a. 19 300 krooni.

Tänase kinnisvaratehingute arvu nappuse üheks põhjuseks on müüjate turuolukorda mittearvestavad ebareaalselt kõrged ootused hinna osas. Võrreldes pakkumishindu ja tehinguhindu võib öelda, et ostjate ootused ületavad reaalset tehingutetaset ligikaudu kolmandiku võrra.

Vahe tehinguhindade ja pakkumishindade vahel on veninud suureks sel põhjusel, et pakkumishinnad on langenud üsna sirgjooneliselt. Samas on tehinguhinnad viimaste kuude jooksul teinud üsna järsu languse, millele pakkumishinnad veel pole reageerinud.

Tuleviku osas võib prognoosida, et ka pakkumishinnad peavad tegema kiirema kkorrektsiooni allapoole, et tehinguhindadega korrelatsiooni säilitada.

KV.EE Indeksi graafik

KV.EE Indeks

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

80 + = 82

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

07.12.2021 Kuidas korteriühistus võlglastega hakkama saada?