Elamispindade pakkumishinna langus on pidurdunud

IllustratsioonElamispindade hindu kajastav KV.EE indeks on jõudnud 66,8 punkti tasemele. Aastakseks indeksi languseks on 27%. Võrreldes indeksi tipuga aprillis 2007. a. on languseks 38%.

Tänane portaali KV.EE keskmine elamispinna pakkumise ruutmeetrihind on 13700 krooni. Aasta tagasi oli hinnaks 19000 ning tipphinnaks aprillis 2007. a. 22300 krooni.

Pakkumishindade langus on pisut pidurdunud. Veel käesoleva aasta veebruaris-märtsis-aprillis oli ühe kuu hinnalangus 4-5%. Tänaseks on see asendunud madalama hinnalangusega 2%.

Portaali KV.EE elamispindade pakkumiste indeks on jõudnud 101,3 punkti tasemele. See tähendab, et portaalis on hetke seisuga 18785 elamispinna pakkumist. Aasta tagasi oli pakkumiste arv 22000 ehk pakkumiste arv on langenud 15% võrra.

Pakkumiste arvu langus on üks oluline tendents. Elamispindade pakkumiste arv on kahanenud igakuiselt protsendi või paari haaval.

Pakkumiste arvu vähenemise põhjuseks on maakleri ameti lõpetanute dubleerivate kuulutuste arvu vähenemine. Tean ekstreemset näidet, kus üks kuulutus oli erinevate maaklerite poolt portaali sisestatud 17-kordselt.

Samuti on turul kinnisvaramüüjaid, kes peavad hinnapõhja saabunuks ning pigem eelistavad vara müügiga viivitada. Müügiotsuse edasilükkamise põhjuseks on lootus aasta-paari perspektiivis saada vara eest tänasest oluliselt kõrgemat müügihinda.

KV.EE Indeksi graafik

KV.EE Indeks

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

10.10.2023 Kinnisvaratehingute maksustamine ja kohtupraktika