Kinnisvaraturul on märgid hinnalanguse peatumisest

IllustratsioonElamispindade pakkumishindu kajastav KV.EE Indeks on jõudnud 68,3 punktini. Stabiilselt languse olev indeks on kukkunud aastataguselt 93,6 punkti tasemelt tänaseks 27% võrra.

Võrreldes kinnisvara pakkumishindade tipuga aprillis 2007. a. on pakkumishindade indeks taandunud 37% võrra.

Absoluuthindades on Eesti keskmiseks elamispinna pakkumishinnaks portaal KV.EE andmetel 14013 krooni. Aasta tagasi oli selleks 19220 krooni ning tipphinnaks oli 2007. aasta kevadel koguni 22300 krooni ruutmeetri eest.

Pakkumishindade langus võrreldes aastataguse ajaga on üha kiirenenud. Veel aasta alguses oli aasta baasilt võetud pakkumishindade langus tänase 27% asemel kõigest 16%.

Samas näitab laugemaks muutunud graafiku lõpp seda, et pakkumishindade langus on siiski vaikselt aeglustumas.

Elamispindade omal ajal kiiresti kasvanud pakkumise poole pealt on samuti näha muutusi.

Veel napp pool aastat tagasi oli portaalis KV.EE 21000 elamispinna pakkumist. Tänaseks on pakkumiste arv kahanenud 19175 pakkumiseni. Pakkumiste arvu vähenemine ei ole kiire, kuid see on stabiilne.

Siit intrigeeriv küsimus.

Viimastel nädalatel on olnud kuulda ootusi ületavast elamispindade müügist USAs, Suur-Britannias ja Soomes on kinnisvarahinnad kvartaalsel baasil tõusnud, USA majanduslanguse number jäi oodatule alla. Kohalikult kinnisvaraturult on maaklerite suust kosta väiteid, et juuli oli väga aktiivne kuu.

Kas need on märgid sellest, et majandussurutise põhi on maailmas käes ning varsti on oodata ka Eesti kinnisvaraturu esmalt tehingute arvu ja selle järel hindade languse peatumist?

KV.EE Indeksi graafik

KV.EE Indeks

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

10.10.2023 Kinnisvaratehingute maksustamine ja kohtupraktika