III kvartalis oli ligi 8600 vaba ametikohta

StatistikaametEesti ettevõtetes, asutustes ja organisatsioonides oli 2014. aasta III kvartalis ligi 8600 vaba ametikohta, teatab Statistikaamet. Vabade ametikohtade arv suurenes eelmise aasta sama ajaga võrreldes 0,3% ja eelmise kvartaliga võrreldes 12,7%.

Vabade ametikohtade määr ehk vabade ametikohtade osatähtsus ametikohtade koguarvus oli III kvartalis 1,6% ja see oli samal tasemel nagu eelmise aasta III kvartalis. Kõige kõrgem vabade ametikohtade määr oli haldus- ja abitegevustes (2,6%) ning kõige madalam mäetööstuses (0,04).

Võrreldes eelmise aasta sama kvartaliga oli teist kvartalit järjest suurim vabade ametikohtade arvu kasv ehituse tegevusalal, ent III kvartalis kasv aeglustus. Kui II kvartalis kasvas ehituses vabade ametikohtade arv aastaga 73%, siis III kvartalis 52%.

Kaks kolmandikku vabadest ametikohtadest ja veidi üle poole hõivatud ametikohtadest asuvad Harju maakonnas (sh Tallinn). Vabade ametikohtade määr oli jätkuvalt kõige kõrgem Harju maakonnas (1,9%) ning kõige madalam Hiiu maakonnas (0,6%).

Omaniku liigi järgi oli vabadest ametikohtadest 30% avalikus sektoris ja 70% erasektoris, kus suurim osatähtsus oli Eesti omandis olevatel ettevõtetel. Avalikus sektoris oli vabade ametikohtade määr 1,8% ja erasektoris 1,5%. Avaliku sektori alla kuuluvad ka riigi ja kohaliku omavalitsuse omanduses olevad äriühingud.

Diagramm: Vabade ametikohtade määr, I kvartal 2005 – III kvartal 2014

Tööjõu liikumist iseloomustav tööjõu käive – tööle võetud ja lahkunud töötajate arv kokku – oli 2014. aasta II kvartalis 77 000 töötajat, mis võrreldes eelmise aasta sama perioodiga kasvas 4%. Kõige suurem oli tööjõu käive hulgi- ja jaekaubanduses (15 500 töötajat) ning sellele järgnesid töötlev tööstus, haldus- ja abitegevused ning ehitus.

Vaba ametikoht on vastloodud, vaba või töötaja lahkumise tagajärjel vabaks saav tasustatav ametikoht, millele tööandja otsib aktiivselt sobivat kandidaati väljastpoolt ettevõtet, asutust või organisatsiooni.

Andmed põhinevad uuringul „Vabad ametikohad ja tööjõu liikumine“, mida Statistikaamet korraldab alates 2005. aastast. 2014. aastal on valimis 12 267 ettevõtet, asutust ja organisatsiooni ning valikuliselt uuritavate üksuste andmed laiendatakse üldkogumi valikuliselt uuritavale osale igas kihis eraldi.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC