Kinnisvaramulli indeks tegi viie aasta suurima tõusu

Seven Real Estate Advisorsi kinnisvaramulli indeks, mis võrdleb kinnisvara tänast väärtust buumi tipuga 2007. aastal, on täna 55,9 punkti tasemel. Augustis tõusis indeksi väärtus võrreldes eelmise kuuga 1,5% ning aastatagusega võrreldes 7,2%.

Tegu on suurima aastakasvuga indeksi arvutamise vältel viimase viie aasta jooksul. Tõusu taga on olnud peamiselt hoonestatud elamumaa, ärimaa ja tootmismaa ning väga stabiilne korteritehingute hinnakasv.

Alates kinnisvaraturu põhjast, mis saabus veidi üle kahe aasta tagasi ehk 2010. a juunis, ei ole indeks suutnud veel ületada 55,9 punkti piiri. Seda piiri on indeks alates sellest ajast katsunud veel kahel korral – käesoleva aasta veebruaris ja märtsis.

Kirjeldades kogu Eesti kinnisvaraturu arenguid, on indeksi väärtuse taastumine olnud üsna pika vinnaga, kuid 2012. aasta on olnud ikkagi positiivne – kõigepealt märkimisväärse tehinguaktiivsuse kasvu poolest, ja näib, et ka kinnisvara väärtus on võtnud suuna stabiilsemale kosumisele. Saab näha, kas järgnevatel kuudel õnnestub indeksil murda siiski lõpuks ka 55,9 punkti piir.

Tehingute koguarv, mis eelmistel kuudel tugevalt kasvas, septembris mullusega võrreldes vähenes. Samas ostu-müügitehinguid tehti 3% enam.

Kinnisvaramulli indeksi tipp ehk väärtus 100 punkti oli Eesti kinnisvaraturu väärtuse kõrghetkel 2007. a veebruaris. Kinnisvaraturu põhi aga saabus 2010. a juunis, mil kinnisvaramulli indeks näitas 49,8 punkti.

Kinnisvaramulli indeks on Seven Real Estate Advisors’i arvutatav laiapõhjaline indeks, mis näitab Eesti kinnisvara väärtuse muutust. Indeks arvutatakse igakuiselt maa-ameti ja portaali KV.EE andmete põhjal, kus aluseks võetakse andmed nii elamispindade, äripindade kui maa kohta. Indeksi väärtus oli 100 punkti tasemel veebruaris 2007, mil kinnisvara väärtus oli kõrgeimal tasemel.

Kinnisvaramulli indeks 2012-10

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

5 + 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!